Najważniejsze obecnie czyste technologie węglowe to takie, które spowodują, że sprawność polskich elektrowni wzrośnie z 34 do 46-48 proc., a nawet do 50 proc. - mówi Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
- Węgiel ma kolor czarny, ale przyszłość węgla w Unii Europejskiej na pewno nie rysuje się w czarnych kolorach. Jesteśmy świadkami, być może nieoczekiwanego, odrodzenia i powrotu do węgla na dużą skalę.
Gdy w Parlamencie Europejskim cztery lata temu mówiłem o konieczności realizacji programów unijnych dotyczących czystych technologii węglowych, to te pomysły były raczej odrzucane. Dziś główny program Unii Europejskiej w zakresie energetyki dotyczy wychwytywania i podziemnego magazynowania CO2 i związany jest przede wszystkim z energetyką węglową.