PARTNERZY PORTALU

Fundacja im. Stefana Batorego – symbol skutecznej walki z korupcją.

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor:
  • Dodano: 18-01-2005 00:00

Fundacja im. Stefana Batorego stała się polskim symbolem skutecznej walki z korupcją. Dlatego Miesięcznik Gospodarczy „Nowy Przemysł” postanowił uhonorować działania Fundacji na rzecz uświadamiania Polakom obecności korupcji w życiu społecznym, w gospodarce i polityce.

Fundacja Batorego w znacznym stopniu przyczyniła się do przełamania narodowego tabu, jakim była do niedawna korupcja. Dzięki Programowi Przeciw Korupcji, Fundacja Batorego uwrażliwiła na korupcję ogół obywateli oraz środowiska „wysokiego ryzyka” – ludzi biznesu i polityki.

Kolejnym etapem musi być zahamowanie plagi małej korupcji i wielkich korupcyjnych afer w polskim życiu publicznym. Miesięcznik Gospodarczy „Nowy Przemysł” wyraża nadzieję, że Fundacja Batorego będzie kontynuowała dzieło przeciwdziałania zjawisku, które niszczy nasze zaufanie do polityków, podrywa wiarę społeczeństwa w prywatną przedsiębiorczość i w instytucję państwa. Korupcja szczególnie silnie oddziałuje na gospodarkę. Ten, kto skutecznie z nią walczy, naszym zdaniem, na korzyść zmienia też polski przemysł. Gratulujemy.

Według światowego Barometru Korupcji Transparency International, nawet 10 proc. Polaków w ciągu roku na przełomie lat 2003 i 2004 wręczyło łapówkę. Jako społeczeństwo jesteśmy przekonani o korupcji w partiach politycznych i parlamencie. Przedsiębiorczość wśród dotkniętych korupcją środowisk plasuje się niżej, jednak zalew afer korupcyjnych bodaj najsilniej uderza właśnie w biznes. Z jednej strony, biznes jest w powszechnym przekonaniu środowiskiem szczególnie często poddawanym presji korupcyjnej.

Lekarstwem dla społeczeństwa, które codziennie bombardowane jest kolejnymi doniesieniami o korupcyjnych skandalach, jest wysoka świadomość tego, czym jest korupcja. Tę świadomość buduje w nas Fundacja im. Stefana Batorego. Plakaty Fundacji, ze zjadającymi się nawzajem piraniami, na stałe wpisały się w informacyjny pejzaż polskich miast.

Fundacja im. Stefana Batorego we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka realizuje Program Przeciw Korupcji, który ma doprowadzić do zmniejszenia skali korupcji poprzez zmianę nastawienia do niej obywateli i wprowadzanie sprzyjających przejrzystości rozwiązań prawnych. Dzięki Fundacji wspólnie przełamaliśmy barierę milczenia. Dostrzegliśmy korupcję i zaczęliśmy ją piętnować. Wstydliwe staje się akceptowanie korupcyjnych nacisków.

Już w 2000 roku Fundacja Batorego zainicjowała kampanię edukacyjną „Korupcja – Nie musisz dawać, nie musisz brać w tym udziału!” Dzisiaj Fundacja zajmuje się monitorowaniem władz szczebla krajowego i lokalnego, diagnozą mechanizmów korupcji w konkretnych dziedzinach i grupach zawodowych oraz budowaniem społecznego ruchu na rzecz przejrzystości w życiu publicznym.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundacja im. Stefana Batorego – symbol skutecznej walki z korupcją.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!