Gorący temat

Lokalne rynki energii. Systemy rozproszone na bazie źródeł małych i średnich mocy. Skojarzona produkcja ciepła i elektryczności. To podstawa nowoczesnej energetyki. W Polsce, przyszłość – m.in. ciepłownictwa. I teoretycznie szansa dla inwestorów.

EC zawodowe – 70% mocy. Źródła ciepła własności skarbu komunalnego, 30% mocy. Kilkaset komunalnych PEC-ów o mocy od kilkunastu do kilku tys. MW, np. w Warszawie 4500 MW. Około 15 tys. km – głównie komunalnych sieci wysokoparametrowych. Możliwość dostarczania ciepła do 60% odbiorców w strukturach miast. W stolicy, do 80%. To nasz system ciepłowniczy. Tzw. moc dyspozycyjna systemów ciepłowniczych w Polsce wynosi od 41 do 42 tys. MW. Czyli więcej, niż moce systemów elektroenergetycznych. Jednak rzeczywiste zapotrzebowanie na moc (ciepło) obliczono na 34-35 tys. MW. W systemach ciepłowniczych – w licznych przypadkach przewymiarowanych od źródeł do sieci, mamy rezerwy. Oszacowano, że nasza elektroenergetyka ma 25% nadwyżki produkcji. Gros sieci cieplnych zbudowano... na wyrost. Teraz to "wolne moce” przesyłowe. Lecz słabo wykorzystana infrastruktura generuje wysokie koszty stałe. Niska jest rentowność polskiego ciepłownictwa – ujemne wyniki na ok. 30-40% firm. Pomimo to obrót PEC-ów bywa bardzo duży, porównywalny z budżetami miast i może stanowić nawet ok. 0,4 – 0,7 budżetu miasta.
Jednocześnie wydatki "na ciepło” to ok. 11 – 12% budżetów domowych Polaków. W UE (np. w Danii) zaledwie 3 – 4%. Płacimy dużo. Mamy europejskie ceny nośników energii i... 2,5 – 3 razy mniejsze niż obywatele UE możliwości płatnicze. Trzeba zauważyć, że o ile gaz dla odbiorców indywidualnych jest u nas tańszy, niż w Europie (o ok. 30%), o tyle realna cena gazu dla przemysłu wzrosła w 2000 r. o ok. 35% (mimo zapisu taryfy o maksymalnej podwyżce 12,5%) i jest najwyższa w UE. Nasza energia elektryczna jest – odwrotnie, zbyt tania. Ceny ciepła natomiast – chociaż wysokie z punktu widzenia odbiorców, ustalamy prawidłowo. Mamy też o ok. 50% (!) większe straty ciepła: np. na skutek braku izolacji budynków, niż np. wspomniana Dania lub Finlandia. Mamy, w końcu niedoskonałe systemy, których efektywność średnio o ok. 30% odbiega od wydajności optymalnej, możliwej do uzyskania przy automatyzacji (redukcji zatrudnienia) i stosowaniu m.in. nowoczesnych technologii rurowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gorący temat

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!