Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w cieniu światowego spowolnienia. Celem naszego spotkania będzie zatem wypracowanie nowego spojrzenia na procesy i zmiany zachodzące w Europie i Polsce.
Przewidywania rozwoju gospodarczego UE w latach 2013-14 nie wyglądają różowo, zważywszy na dynamikę wzrostu Wspólnoty przed kryzysem z roku 2008. W ocenie Komisji Europejskiej, wzrost gospodarczy w Unii może wynieść 0,1 proc. w 2013 r. i 1,6 proc. PKB w 2014 r. Odnotujmy jednak, że wynik ten świadczy o wolniejszym wprawdzie niż kiedyś, ale jednak wzroście europejskiej gospodarki (choć prognoza na 2014 r. wydaje się zbyt optymistyczna).
Patrząc na kraje, przez które przeszła fala kryzysu i które odbudowały swą pozycję, możemy zauważyć, że jednym z głównych motorów ich wzrostu pozostaje eksport. Te państwa, w których problem zadłużenia sektora gospodarstw domowych jest ograniczony, powinny także wspierać wzrost konsumpcji. Przyrost nakładów inwestycyjnych zależy z kolei od skutecznych działań polityki gospodarczej.