Już blisko dwa miesiące użytkownicy sieci telefonii komórkowej Plus GSM korzystają z pierwszej w Polsce komercyjnej usługi GPRS (General Packet Radio Services), opartej na pakietowej transmisji danych z sieci Internet. W grudniu ubr. usługę udostępniono dla Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Do końca ubiegłego roku zasięg oferty GPRS miał zostać poszerzony na całą sieć Plus GSM.
Dopóki inni operatorzy nie sprecyzują swojej oferty w zakresie GPRS, trudno porównywać możliwości komercyjnej pakietyzacji danych. W sieci Plus GSM dotrzymano obietnicy, że opłata za połączenie uzależniona będzie od liczby przesłanych i odebranych danych. Faktycznie tak jest. Abonent może być na stałe podłączony do wybranej aplikacji nie musi zatem logować się "na własny koszt do przeglądarki stron internetowych czy serwera pocztowego. Kłopot tylko z gwarancjami szybszej transmisji danych, bo zauważalnie szybkość się zwiększa. Można to sprawdzić na urządzeniach, które komunikują się poprzez protokół WAP. Kwestia w tym, że wcześniej przekazywano dane, mówiące o zwiększeniu transmisji poza granicę 9,6 kb/s do 100 kb/s. Deklaracje zresztą tak samo jak oczekiwania były w tym względzie trochę na wyrost, bo wystarczy przyjrzeć się ofercie telefonów, które mogą korzystać z usług transmisji danych. Tomasz Markiewicz z tygodnika menedżerów i informatyków "Computerworld pisząc o usłudze GPRS znalazł jedno rozwiązanie, które zapewnia maksimum 43,2 kb/s, polegające na rozszerzeniu Nokii 6210 przez kartę PCMCIA, Nokia Card Phone 2.0.
m-lider transmisji danych
Plus GSM po raz kolejny jest liderem nowych technologii w telefonii mobilnej. Na pewno operatora wyróżnia szybkość działania w obszarze transmisji danych. Jest pierwszym dostawcą usług WAP. Jedynym operatorem, który zaoferował szybką transmisję danych HSCSD (High Speed Circut Switch Data), umożliwiającą przesyłanie danych z prędkością do 38400 bitów na sekundę. Teraz Plus GSM uruchomił pierwszą komercyjną pakietową transmisję danych GPRS.