Granice szczelniejsze

Granice szczelniejsze
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Do głównych zadań wypełnianych przez administrację celną należą funkcje: kontrolna i fiskalna. Cło jest jednym z podstawowych instrumentów polityki handlowej państwa i ważnym źródłem dochodów budżetowych. W 2000 roku polskie służby celne wykorzystały wszystkie sposoby, aby zwiększyć wpływy do budżetu państwa, m.in. poprzez poprawę efektywności pracy, przeprowadzenie częstszych kontroli celnych, w tym weryfikację świadectw pochodzenia towarów, deklaracji wartości celnej czy klasyfikacji taryfowej towarów - taką opinię szefostwa Głównego Urzędu Ceł można było usłyszeć w Warszawie na konferencji zorganizowanej z okazji Dnia Celnika.

Nic dziwnego, że taka postawa służb celnych spowodowała zadowolenie premiera Jerzego Buzka, który był gościem konferencji. Zadowolenie wynikało wprost z finansowych działań celników. Administracja celna dostarczyła bowiem do budżetu państwa w 2000 roku z tytułu poboru ceł ponad 5 mld złotych i, co najważniejsze, przekroczyła zakładany plan o ponad 10%. 500 dodatkowych milionów złotych w niedomykającym się budżecie musi budzić zadowolenie premiera Buzka.
Prezes GUC, Zbigniew Bujak podkreślił także, że wpływy z podatków od towarów importowanych, pobierane przez celników, z roku na rok rosną i w 2000 roku wyniosły przeszło 40,5 mld złotych. A z tytułu poboru samego podatku VAT odprowadzonego do budżetu państwa, ok. 65% jest zasługą celników. Jak wynika z powyższego w 2000 roku administracja celna odprowadziła do budżetu państwa łącznie 45,5 mld złotych, co oznaczałoby, że 32% dochodów budżetowych "wypracowali" celnicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Granice szczelniejsze

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!