Z roku na rok coraz więcej interesujących produktów pojawia się na rynku systemów informatycznych przeznaczonych dla energetyki zawodowej i przemysłowej. Szczególnie energetyka zawodowa, w tym duża dystrybucja energii, wyróżnia się nowymi i - niejednokrotnie - bardzo zaawansowanymi projektami. Spojrzenie na ofertę informatyki dla przedsiębiorstw energetycznych - nie tylko wytwórczych i dystrybucyjnych, ale również z bezpośredniego zaplecza energetyki - z konieczności wymaga zawężenia obserwacji.
Po pierwsze - od dostawców sprzętu komputerowego, oprogramowania systemowego, sieci, systemów bezpieczeństwa infrastruktury. Po drugie - od producentów oprogramowania inżynierskiego, które wspomaga projektowanie CAD/CAE i GIS, umożliwia zarządzanie sieciami energetycznymi, wspiera kontrolę i wizualizację procesów produkcji, bilansowanie i rozliczanie energii etc. Do energetyki skierowanych jest szereg systemów modelowanych dokładnie dla tej branży. Chociażby oprogramowanie służące do prowadzenia pomiarów i nadzoru nad aktywnymi elementami, wchodzącymi w skład skomplikowanego systemu energetycznego. Energetyka staje się również branżą coraz nowocześniej zarządzaną - stąd szereg wdrożeń z dziedziny systemów wspierających zarządzanie. Od ubiegłego roku rodzima energetyka próbuje wpasować się w standardy infoenergetyki. Taka nazwa - zaadaptowana na użytek polskiego rynku energii przez wrocławską spółkę Winuel - pojawia się wymiennie z określeniem e-energetyka jako równoważnik wartości dodanej Nowej Gospodarki energetycznej. Jej pierwszym elementem stają się działające w praktyce systemy dla Giełdy Energii.
IFS: droga na Ostrołękę
Zespół Elektrowni Ostrołęka SA od wczesnych lat dziewięćdziesiątych rozpoczął wdrażanie informatyki technologicznej w swojej elektrowni. O konieczności kompleksowej informatyzacji całej firmy zdecydowano w roku 1997, kiedy powstał zespół odpowiedzialny za określenie zakresu stosowania narzędzi informatycznych i opracowanie kryteriów pozwalających wybrać odpowiedni system.