Informatyka: początki zarządzania strategicznego

Informatyka: początki zarządzania strategicznego

Górnictwo węgla kamiennego, którym coraz wyraźniej zaczyna się interesować krajowa czołówka dostawców systemów informatycznych, dopiero rozpoczyna drogę od informatyzacji oddzielnych funkcji do wdrożeń systemów zintegrowanych. W elektroenergetyce, najbardziej w przemyśle zaawansowanej pod względem informatyzacji, tylko kilka największych podmiotów dojrzało do etapu wspieranego przez informatykę zarządzania strategicznego.

Informatyzacja na dobre rozpoczyna się tam, gdzie wyczerpano już proste możliwości ograniczania kosztów i podnoszenia produktywności. Wkracza do przedsiębiorstw, dla których kluczowe okazuje się automatyczne (szybkie i bezbłędne) przetwarzanie dużych ilości danych: kontrolowanie rozbudowanej struktury kosztów, dostrzeganie relacji między ich składnikami, znajdowanie krytycznych dla przedsiębiorstwa wskaźników. Po wyczerpaniu „prostych” możliwości ograniczania kosztów, przedsiębiorstwo może pojąć próbę analizy i optymalizacji trzech podstawowych obszarów ich powstawania: zatrudnienia, zaopatrzenia w media i zakupu surowców. - Optymalizowanie może polegać na dążeniu do spłaszczenia struktury poboru energii albo, wbrew pozorom, na podjęciu decyzji o dodatkowych inwestycjach - powiedzieli nam konsultanci z firm informatycznych. Informatyka usprawnia przeprowadzenie analizy przedsiębiorstwa i rynku, planowanie inwestycji oraz dostosowanie przyszłej struktury zamówień i sprzedaży do nowego potencjału produkcyjnego.
„Skuteczna informatyzacja wymaga określenia, jakich informacji potrzebuje menedżer (na przykład informacji o zużyciu energii) i w jaki sposób ma być o nich informowany”. Zagrożeniem dla powodzenia informatyzacji jest zarówno lekceważenie zbyt dużej ilości wskaźników, jak i zafascynowanie ich nadmierną ilością (Oracle umożliwia monitorowanie 800 rodzajów danych). Menedżer, jak obliczono, potrafi efektywnie śledzić dziesięć wskaźników dziennie i trzydzieści miesięcznie. System informatyczny może go jednak zwolnić od monitorowania każdego wskaźnika i ostrzegać tylko o przekroczeniu określonych, niebezpiecznych wielkości. Po to, by informatyzacja była celowa, przedsiębiorstwo musi opisać swoje procesy, a także uświadomić sobie własne cele. - Informatyka przetwarza dane, ale najpierw w organizacji musi powstać katalog danych odpowiedniej jakości - nie po raz pierwszy usłyszeliśmy w firmach informatycznych. Wdrożenie systemu PlaNet w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym, jak pisaliśmy w "NP", było pierwszym wdrożeniem w krajowej elektroenergetyce, dla potrzeb którego zewidencjonowano cały majątek zakładu. GZE podawał, że koszt „napełnienia” systemu PlaNet danymi stanowił około 70 proc. kosztów przedsięwzięcia, podczas gdy koszt samego wdrożenia systemu - 30 proc.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Informatyka: początki zarządzania strategicznego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!