Informatyzacja - potrzeba rynku

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Marcin Pronobis
  • Dodano: 13-03-2001 00:00

W dobie coraz silniejszej konkurencji efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie jest możliwe bez wsparcia procesów biznesowych przez zintegrowany system informatyczny. Jego wybór wymaga uprzedniego opracowania strategii rozwoju systemu oraz planu inwestycji. Strategia rozwoju powinna być integralnym elementem strategii biznesowej firmy, a wdrożenie aplikacji musi być narzędziem pomagającym osiągnąć cele stawiane przez kierownictwo.

- Do selekcji przygotowaliśmy zestaw szczegółowych kryteriów opisowych, jakie według nas powinien spełniać system. W drugim etapie rozpatrywaliśmy scenariusze najważniejszych w firmie procesów biznesowych i badaliśmy, w jakim stopniu oferowane systemy je spełniają. Proces wyboru trwał około roku. Chcieliśmy mieć pewność, że nie popełnimy błędu - mówił Zbigniew Deperas, kierownik Działu Rozwoju w Biurze Informatyki PTK Centertel. Proces wyboru systemu wymaga zdefiniowania i przeanalizowania obecnych oraz przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie procesów biznesowych firmy. Konieczna jest wtedy ścisła współpraca kierownictwa przedsiębiorstwa i bezpośrednich użytkowników systemu. Zarząd określa strategiczną wizję organizacji, co pozwala na zidentyfikowanie wymagań specyficznych i krytycznych dla danego przedsiębiorstwa, a użytkownicy systemu modelują procesy realizacji strategii przedsiębiorstwa.
Wprowadzanie nowoczesnych narzędzi informatycznych wymuszane jest przez rynek. Chcąc nadążyć za konkurencją należy usprawniać działalność przedsiębiorstwa, a nie jest to proces łatwy również dla integratorów. Jednak dzięki temu większość systemów ma postać niezależnych zintegrowanych modułów, które oferują funkcjonalność umożliwiającą obsłużenie jednego lub kilku procesów. Pozwala to na stopniowe inwestowanie i wdrażanie systemu w tempie dostosowanym od potrzeb i możliwości finansowo-organizacyjnych przedsiębiorstwa. Właśnie w Centertelu, ograniczając koszty, zdecydowano się najpierw na uruchomienie modułów strategicznych dla działalności firmy. Wdrożenie rozpoczęto bowiem od uruchomienia programów IFS Applications obsługujących działy - finanse, logistyka i remonty. - Kiedy w 1997 roku wdrożyliśmy w całości "Finanse", od razu było widać, że nastąpił znaczący postęp. Gdybym teraz miał komuś doradzać, zawsze polecałbym rozpoczęcie wdrożenia od finansów - powiedział Zbigniew Deperas.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Informatyzacja - potrzeba rynku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!