Instalacja zgazowania biomasy typu Foster Wheeler CFB, 40-70 MWth

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor:
  • Dodano: 19-11-2001 00:00

Wykorzystanie paliw biologicznych stanowi jedno z rozwiązań problemu zmniejszania poziomu emisji dwutlenku węgla podczas wytwarzania energii, gdyż podczas ich formowania zachodzi proces wiązania tego gazu z atmosfery. Paliwa biologiczne charakteryzują się niską zawartością siarki i azotu, co z kolei prowadzi do zmniejszania poziomu emisji tlenków tych pierwiastków. Ponadto część wtórnie przerabianych odpadów jest przydatna do stosowania w charakterze źródeł energii (paliw). Jeśli paliwa wytwarzane z odpadów składają się głównie z papieru, drewna, tektury i tworzyw sztucznych, to ich właściwości są bardzo zbliżone do paliw pochodzenia biologicznego. Jest to jeden ze sposobów zmniejszania ogólnej ilości składowanych odpadów, produkowanych w toku działalności produkcyjnej i w gospodarstwach domowych.


Projekt zrealizowany w elektrociepłowni Kymijärvi Lahden Lämpövoima Oy ukazał możliwości bezpośredniego zgazowania paliwa biologicznego w instalacji do zgazowania atmosferycznego z wykorzystaniem cyrkulacyjnego złoża fluidalnego oraz spalania powstałego gorącego, nieoczyszczonego gazu o niskiej wartości opałowej bezpośrednio w kotle parowym opalanym węglem. Koncepcja projektowa oferuje wydajny i skuteczny sposób wykorzystania paliw pochodzenia biologicznego i paliw z odpadów, który nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, w oparciu o możliwości technologiczne istniejącej elektrociepłowni. Realizacja projektu wymaga dokonania jedynie niewielkich zmian w instalacji kotła, natomiast zakłócenia w pracy instalacji zgazowania nie powodują konieczności odstawiania całego kotła.
W skład instalacji wchodzi reaktor zgazowania, cyklon o przepływie jednokierunkowym - służący do oddzielenia materiału złoża od gazu oraz kanał nawrotu złoża do dolnej części instalacji zgazowania. Wszystkie wymienione powyżej elementy układu są całkowicie wyłożone wykładziną ogniotrwałą. W instalacji następuje przekształcanie paliw biologicznych i paliw z odpadów w palny gaz. Proces prowadzony jest pod ciśnieniem atmosferycznym i w temperaturze około 8500C. Gaz wyprodukowany w instalacji przechodzi do dwóch palników umieszczonych w kotle pod palnikami węglowymi.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Instalacja zgazowania biomasy typu Foster Wheeler CFB, 40-70 MWth

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!