Inwestycje w przemyśle chemicznym

Inwestycje w przemyśle chemicznym
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Jerzy Dudała
  • Dodano: 13-03-2001 00:00

W największych polskich zakładach chemicznych dojdzie w najbliższym czasie do dużych zmian związanych z prywatyzacją. W ostatnim czasie modernizowały one swe linie technologiczne oraz, w miarę możliwości, inwestowały w nowe.

Puławy wchodzą na giełdę
Zakłady Azotowe w Puławach mają zadebiutować na giełdzie w maju tego roku. Nie wiadomo jeszcze czy upublicznione zostaną tylko obecne akcje Puław, które są jednoosobową spółką Skarbu Państwa, czy też nastąpi przeprowadzona publiczna emisja akcji. Wejście zakładu na giełdę nie oznacza tego, że Skarb Państwa będzie chciał zachować kontrolę nad spółką. Być może kontrolny pakiet akcji sprzedany zostanie inwestorowi branżowemu lub inwestorom finansowym. Zakłady Azotowe w Puławach zatrudniają obecnie ponad 3700 osób. Jak szacują analitycy, w ubiegłym roku osiągnęły one przychody ze sprzedaży na poziomie 1,3 mld zł. Zysk netto szacowany jest na około 60 mln zł. Do puławskich Azotów należy ponad 50% krajowego rynku nawozów azotowych. Właśnie w Zakładach Azotowych Puławy ma obecnie miejsce jedna z największych inwestycji w branży chemicznej w naszym kraju. Chodzi o nową wytwórnię melaminy, której koszt szacuje się na około 300 milionów złotych.
- Zakłady Azotowe Puławy SA podpisały z Bankiem Przemysłowo Handlowym w Krakowie umowę kredytową na finansowanie przedsięwzięcia inwestycyjnego - wyjaśnia rzecznik prasowy firmy Marek Sieprawski. - Umowa opiewa na kwotę 123,4 mln DM. Pozostałe nakłady na budowę wytwórni i prace integracyjne z istniejącymi systemami technologicznymi ponoszone są ze środków własnych. Dostawcą licencji jest włoska firma Eurotecnica Contractors And Engineers S.p.A. Nowa wytwórnia ma zostać oddana do użytku na przełomie marca i kwietnia 2001. Jej zdolność produkcyjna wynosić ma, zgodnie z projektem, 30 tys. ton rocznie. Oznacza to, że w Puławach podwojona zostanie w tym roku produkcja melaminy, której ZA Puławy są jedynym wytwórcą w Polsce. Dzięki tej inwestycji zakład stanie się trzecim co do wielkości producentem melaminy na świecie po firmach Agroliz Melamin (Włochy, Austria) produkującej 100 tys. ton na rok oraz DSM (Holandia), której zdolności produkcyjne ocenia się na 90 tys. ton rocznie. Melamina jest produktem termicznej dekompresji mocznika i służy do wyrobu żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopodobnych, klejów, farb i lakierów. Znajduje również zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, włókienniczym, papierniczym, elektrotechnicznym i wytwórstwie przedmiotów gospodarstwa domowego. Zakłady Azotowe Puławy SA produkują melaminę od roku 1977. Trafia ona zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport. Udział melaminy w przychodach firmy kształtuje się w ostatnich latach na poziomie od 11 do15%.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje w przemyśle chemicznym

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!