Inżynier - humanista, inżynier - poliglota

Inżynier - humanista, inżynier - poliglota

Każdy Kandydat śledzący oferty pracy dla inżynierów zauważa, że oprócz doświadczenia i wykształcenia coraz częściej wymaga się od nich umiejętności i zdolności humanistycznych. Czy oznacza to, że legendarny PAN INŻYNIER - ścisły umysł, autorytet w dziedzinie wiedzy technicznej, odchodzi do lamusa?

Coraz częściej w ofertach pracy dla inżynierów w rubryce: "Oczekiwania", pojawiają się takie sformułowania, jak:
- "wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne"
- "komunikatywność, otwartość, umiejętność współpracy w grupie"
- "bardzo dobra znajomość języka angielskiego (znajomość języka francuskiego jest dużym atutem)"
- "znajomość języka angielskiego i/lub niemieckiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację"

Czy oznacza to, że legendarny PAN INŻYNIER - ścisły umysł, autorytet w dziedzinie wiedzy technicznej, odchodzi do lamusa? Czy już nie ma miejsca na polskim rynku pracy dla wynalazców skupionych na pracy w warsztacie czy laboratorium.

Na potwierdzenie tych przypuszczeń jest jeszcze za wcześnie, ale niewątpliwie proporcje się zmieniają.

Wynika to z przeobrażeń zachodzących w firmach, których działalność opiera się coraz częściej na interaktywnym działaniu na zlecenie klienta. Praca nad problemami, projektami, zleceniami organizowana jest w zespołach projektowych, w których nie raz wykorzystuje się metodę "burzy mózgów" czy "konsultacji uczestników". Dlatego, w gruncie rzeczy zapotrzebowanie na inżynierów sprowadza się do poszukiwań inżynierów-managerów. Mają oni nie tylko wnieść do firmy swoją wiedzę i inwencję, ale również umiejętnie "zaopiekować" się konkretnym projektem, kontaktować z klientem, relacjonować postępy, sugerować zmiany itp.

Taka specyfika pracy wymaga posiadania wielu cech polonisty. Podczas prezentacji projektu przydaje się bowiem umiejętność poprawnego wysławiania się nie tylko w sposób zrozumiały dla innych, ale i interesujący. Warto czasem przytoczyć dobre porównanie, aby ułatwić zrozumienie proponowanego rozwiązania i nie zarzucić odbiorcy fachową terminologią.

Do cech humanistycznych niewątpliwie zaliczają się tez umiejętności interpersonalne. Szanse na zostanie kierownikiem mają osoby zorientowane w obszarze zarządzania personelem, ekonomii i kierunkach pokrewnych.

Firmom zależy na takich pracownikach, ponieważ przynoszą oni wymierne efekty. Potrafią nie tylko stworzyć, ale i zaprezentować oraz przekonać do niego współpracowników. Z punktu widzenia pracownika, praca inżyniera-managera również jest bardziej opłacalna, choć ciekawsza może wydawać się praca "zwykłego inżyniera".

Podobnie ma się sytuacja, jeśli chodzi o znajomość języków obcych.

Inżynierowie dzielą firmy na 3 kategorie: takie, które tworzą i wyznaczają trendy i nowości, takie, które za tymi trendami podążają oraz na te, które stoją w miejscu. Wiadome jest, że inżynier, któremu zależy na rozwoju chce pracować w pierwszych dwóch kategoriach firm (najlepiej w pierwszej). Właśnie te firmy wymagają znajomości języków obcych bowiem albo są to międzynarodowe korporacje, albo polskie firmy wysoce zorientowane na współpracę z instytucjami zagranicznymi, otwarte na nowinki technologiczne z całego świata. Praca tam wiąże się z codziennymi kontaktami z kontrahentami z zagranicy, dostawcami, klientami i współpracownikami. Nie tylko praca przy międzynarodowych projektach wymusza znajomość języka, są to również: literatura obcojęzyczna, normy, ustalenia, nowinki technologiczne.

Niestety, mimo że tendencja ta trwa już od wielu lat, wielu wykształconych inżynierów ma kłopot na tej płaszczyźnie. Pogłębianie wiedzy technicznej, która zmienia się na bieżąco pochłania wiele czasu. Może go potem zabraknąć na perfekcyjną nauką języka lub dwóch. Młodym inżynierom nie pomagają także lektoraty na uczelniach, o których krąży wiele opinii, rzadko kiedy pochlebnych. Tak więc nauka języków obcych wymaga dużego samozaparcia i poświęcenia wolnego czasu. W dalszej perspektywie przynosi jednak efekty i zwraca się wielokrotnie.

Tym wymaganiom muszą stawić czoła również inżynierowie starszego pokolenia, którym przychodzi zmierzyć się z sytuacją zmiany pracy. Dla nich te zmiany zachodzące na rynku pracy stanowią podwójną trudność. Mnogość informacji wyeliminowała starsze pokolenie. Nowoczesne programy komputerowe są dla nich zaskoczeniem, czasem nawet problemem. Do tego dochodzą języki obce i umiejętności interpersonalne. To duże wyzwanie dla osób przyzwyczajonych do myśli, że inżynier to fachowiec w swojej dziedzinie, ekspert i specjalista.

Doświadczeni inżynierowie staja przed koniecznością wzbogacania swoich kwalifikacji. Podejmują dodatkowe studia, kursy językowe.

Opisane zmiany skłaniają do wysunięcia wniosku, że współczesny inżynier niczym "człowiek renesansu" musi być uzdolniony nie tylko w swojej specjalizacji, ale również w innych dziedzinach, niekonieczne związanych z jego pierwotnymi zainteresowaniami.

Taka sytuacja wymaga zaangażowania obu stron.

Potencjalni kandydaci do pracy oprócz wiedzy technicznej powinni inwestować w swoją wiedzę humanistyczną. Przydatne na pewno mogą być tutaj książki poruszające tematykę zarządzania zasobami ludzkimi, umiejętności interpersonalnych. W dziedzinie języków obcych naturalne wydają się kursy czy samodzielna nauka poprzez czytanie obcojęzycznej literatury, oglądanie obcojęzycznych zagranicznych telewizji.

Pracodawcy natomiast, aby mieć wykwalifikowaną kadrę powinni nie tylko ułatwiać pracownikom możliwości dokształcania się, ale i sami im te możliwości stwarzać. Rozmaite kursy, szkolenia czy studia kierunkowe na pewno zostaną docenione przez pracowników i przyniosą firmie wymierne efekty.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inżynier - humanista, inżynier - poliglota

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!