Miesięcznik Gospodarczy "Nowy Przemysł" ukazuje się już dziesiąty rok. Na pytanie, jakie wydarzenia ostatniej dekady o charakterze gospodarczym uważa za najważniejsze - odpowiada Jacek Socha, wiceprezes i partner PricewaterhouseCoopers w Polsce.
Równie istotnym segmentem sektora finansowego są fundusze emerytalne i inwestycyjne. Różnica pomiędzy ówczesną a obecną sytuacją funduszy jest kolosalna. W 1998 roku towarzystwa stanowiły znikomą część rynku – zarówno pod względem liczby funduszy, jak i ilości lokowanych w nich pieniędzy. Fakt, że w najwyższym punkcie suma ta przekroczyła 130-140 mld zł, pokazuje, jak wiele osób miało możliwość skorzystania z tej nowej formy inwestycji, która przez ostatnie lata dawała naprawdę godziwy zwrot.
Funduszy emerytalnych natomiast 10 lat temu po prostu nie było. Udało się zbudować ten system od podstaw, co z perspektywy bezpieczeństwa finansów publicznych jest niewątpliwym osiągnięciem. Te 10 lat pokazało, że można było stworzyć dobre systemowe rozwiązania, których nie udało się wypracować w wielu innych krajach. Dlatego tym, którzy podejmowali decyzję o uruchomieniu systemu emerytalnego, należą się słowa uznania.
Również sama giełda stanowi obecnie całkowicie nową jakość – zarówno jeśli chodzi o liczbę spółek, jak i ich znaczenie.
Jeżeli chodzi o rynek finansowy w Polsce, to nie ulega wątpliwości, że przez 10 lat zrobiliśmy ogromny postęp w kierunku stabilizowania i rozwoju wszelkich jego elementów. Obecnie polski rynek jest dojrzały, rozwinięty i gotowy na to, aby skutecznie konkurować w Europie Środkowej. To niezaprzeczalny sukces.