Jak najmniej"państwa"

Jak najmniej"państwa"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Ostatni rok bardzo zmienił nasze spojrzenie na polski sektor naftowy. Nadszedł czas na sformułowanie zasad funkcjonowania sektora po prywatyzacji. Czas na to, by odpowiedzieć na pytanie: co dla przemysłu naftowego oznacza rynek i konkurencja?

Podczas debaty redakcyjnej dyskutowali o tym: Elżbieta Ostrowska, wiceprezes UOKiK- Czesław Bugaj, członek zarządu i dyrektor produkcji PKN Orlen SA- Marek Foltynowicz, prezes PETROMARK i były członek zarządu Nafty Polskiej SA- Henryk Malesa, prezes zarządu Rafinerii Czechowice SA- Krzysztof Spandowski, prezes zarządu i dyrektor naczelny PERN Przyjaźń SA- Jerzy Strzelecki, wiceprezes FinCo Group SA i były podsekretarz stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, odpowiedzialny za prywatyzację sektora naftowego oraz Andrzej Szczęśniak, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. "Nowy Przemysł" reprezentowali: Ryszard Pacer, redaktor naczelny i Marcelina Gołębiewska.
Elżbieta Ostrowska: Jeżeli pojęcie urynkowienia odnosić do systemu stanowienia cen, to sektor paliw jest w pełni urynkowiony. Już od 1997 r. ceny kształtuje podaż i popyt choć można mieć oczywiście uwagi do polityki cenowej największego gracza na tym rynku. Ale przez urynkowienie można też rozumieć to, że sektor podlega lub w wyniku ingerencji państwa nie podlega regulacjom rynkowym. I tu trzeba przede wszystkim zauważyć, że prywatyzacja oraz urynkowienie nie przeszkadzają w zachowaniu przez państwo określonego zakresu kontroli nad rynkiem. Chyba we wszystkich państwach rynek energetyczny, a rynek paliwowy jest jego fragmentem, z uwagi na potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju podlega szczegółowym regulacjom i szczególnej pieczy państwa. Realizowany od 1995 r. Rządowy program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego wraz z kolejnymi aktualizacjami zakłada utrzymanie i polepszanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zatem nie ma kolizji – urynkowienie a bezpieczeństwo.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak najmniej"państwa"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!