Jak oceniamy działalność specjalnych stref ekonomicznych?

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: (Notował: J.D.)
  • Dodano: 16-02-2001 00:00

Czy specjalne strefy ekonomiczne są potrzebne? Czy spełniły swą rolę? Jak oceniamy ich działalność w kontekście integracji Polski z Unią Europejską?
Oto co na ten temat sądzą nasi respondenci:

Andrzej Arendarski *
Specjalne strefy ekonomiczne są strukturami, których nie akceptuje Unia Europejska i które prędzej czy później będą musiały zaprzestać swej działalności, jednak niewątpliwie wpływają na ożywienie gospodarcze i przyciągają inwestorów. I to jest plus. Do tej pory pojawiały się liczne głosy z wielu firm, że nowo uruchomiona produkcja byłaby dla nich wysoce niekorzystna. I stanowiłaby konkurencję tym groźniejszą, że pozbawioną części obciążeń podatkowych. Na przykład firmy papiernicze chciały inwestować w strefach i zaraz zaprotestowano w przedsiębiorstwach, które funkcjonują już na naszym rynku. Strefy na pewno są potrzebne w regionach szczególnie zagrożonych bezrobociem. Jeśli chodzi o integrację z UE, to jestem eurosceptykiem przekonanym o tym, że nie mamy innego wyjścia, niż być w Unii. Myślę, że negocjacje z Unią nie są prowadzone najgorzej. Musimy się jednak przeciwstawiać nieuczciwej konkurencji ze strony Unii, a taką stanowią na przykład różnego rodzaju dotacje eksportowe. U nas mówi się o tym zbyt mało. W wypowiedziach naszych polityków pobrzmiewa czasem nutka niższości, że to my chcemy wejść do Unii, a oni wcale nie spieszą się z tym, by nas przyjąć. Polska powinna zachować rozwagę. Trzeba mieć świadomość tego, że to nie my rozdajemy karty, nie ma jednak powodu iść na takie ustępstwa, które miałyby Polsce zaszkodzić. Strefy nie powinny być jedynym czynnikiem przyciągającym inwestorów. Należałoby tu dodać odpowiedni system podatkowy, którego póki co nie mamy. Ponadto, na przykład Węgrzy prowadzą inwestora za rękę. Pomagają mu. A u nas musi się on przebijać, często płacić łapówki, żeby otrzymać niezbędne zezwolenia, itd. Tego na Węgrzech nie ma, przynajmniej nie w takim stopniu, jak w Polsce. Tam inwestor może liczyć na pomoc władzy lokalnej i na szczeblu centralnym. W Polsce powinno też nastąpić radykalne oddzielenie polityki od gospodarki, aby nie było takich zawirowań, jak w przypadku prywatyzacji PZU.
* Andrzej Arendarski jest prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.


Jarosław Roztocki *
Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce spełniły i nadal spełniają swoją rolę tam gdzie zostały powołane w celu skutecznego przeciwdziałania bezrobociu. Przykładem są na przykład strefy: katowicka i wałbrzyska. Nie uważam za zasadne utworzenie tak wielu stref, gdzieniegdzie w dyskusyjnych miejscach, czego dowodem były choćby dość liczne zmiany ich granic. Jestem już zmęczony ciągłymi zmianami legislacyjnymi. Przykładem jest wprowadzenie "kuchennymi drzwiami” podatku od nieruchomości, z którego podmioty lokujące się w strefie miały być zwolnione. Tak przynajmniej było w przypadku KSSE. I obecnie zamiast zajmować się sprawami merytorycznymi, tracimy czas i nakłady, aby wyperswadować ustawodawcy ewidentny błąd, który popełnił ingerując w zasady praw nabytych. Nie zmienia się reguł w trakcie gry. Sytuacja spowodowana wprowadzeniem podatku może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje. Na przykład duże firmy mogą zrezygnować z realizacji wcześniej przyjętych planów rozbudowy zakładów. Choć chcę zaznaczyć, że nie chodzi tu o Isuzu. Władze samorządowe są, w mojej ocenie, mocno zażenowane tą sytuacją. Nowela, którą ustawodawca centralny wprowadził jest niczym innym, jak "darowaniem Chinom Niderlandów”. Ustawodawca w Warszawie rozdaje to, co nie jego. W przypadku Isuzu ta kwota miałaby wynosić około 1 miliona złotych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak oceniamy działalność specjalnych stref ekonomicznych?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!