Czy sposób, według którego ustala się wysokość podatku VAT jest jasny? Kto na takim jego obliczaniu zyskuje, a kto traci? Czy należy wprowadzić zmiany kwalifikacji produktów do odpowiednich rubryk Systematycznego Wykazu Wyrobów (SWW)? Czy wyższy VAT doprowadza do eliminacji niektórych towarów z rynku, gdyż producenci muszą sprzedawać je po wyższych cenach? Dlaczego różne stawki VAT-u są przypisywane takim samym produktom? Dziś nasi respondenci wypowiadają się o ustalaniu wysokości podatku VAT na materiały budowlane.
Niewłaściwie zostały sklasyfikowane kody towarów i usług. Wcześniej w klasyfikacji europejskiej, a obecnie w klasyfikacji polskiej.
W związku z tym dowolność interpretacji określonego materiału lub usługi jest po stronie organu administracyjnego. On ocenia i posiada w tym zakresie dowolność. Określenie kodu ma swoje odzwierciedlenie w taryfie VAT-owskiej. Towary są bowiem klasyfikowane jako te z 22% lub 7% VAT-em.
W firmie BRAAS stwierdziliśmy, że to my mamy rację, a nie organ administracyjny. I sklasyfikowaliśmy, według nas słusznie, folię do pokrywania dachów do tej grupy, w której VAT wynosi 7%. Nie dlatego, że jest on właśnie na poziomie 7%. Chodzi o proces technologiczny, który w przypadku tej folii nakazuje ją sklasyfikować jako wyrób mający 7% stawkę VAT-u.