Jak przyspieszyć w energetyce, by nie wpaść w poślizg?

Jak przyspieszyć w energetyce, by nie wpaść w poślizg?
Offshore ma swoje medialne 5 minut. Dla rozwoju energetyki odnawialnej ważne są inwestycje w sieci, warunki dla prosumentów, wodór i magazynowanie energii. shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Ciepiela
  Nowy Przemysł
 • Dodano: 11-06-2022 06:00

Zdecydowany impuls dla inwestycji w odnawialne źródła energii stał się historyczną potrzebą chwili. Bez tego przyspieszenia nie można sobie wyobrazić zerwania z dostawami paliw z Rosji. W 2040 r. połowa produkcji energii elektrycznej w Polsce ma pochodzić z odnawialnych źródeł.

 • Derusyfikacja europejskiej energetyki stanie się akceleratorem zielonej transformacji. Niezależny od Rosji sektor energii będzie bardziej przyjazny dla klimatu.
 • W dyskusji o rozwoju źródeł odnawialnych w Polsce pojawia się także sieci elektroenergetycznych - od stanu sieci elektroenergetycznej zależy tempo rozwoju źródeł odnawialnych.
 • Wraz z rosnącym udziałem źródeł odnawialnych (OZE) w systemie elektroenergetycznym konieczne jest zwiększenie potencjału magazynowania energii elektrycznej i ciepła na poziomie prosumentów, wytwórców OZE, operatorów sieci oraz agregatorów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Jak przyspieszyć w energetyce, by nie wpaść w poślizg?

 • co z nimi 2022-06-14 10:07:37
  Ale jak przejdziemy na OZE to co ze związkowamcami ? Jak oni tylko drzećmordę potrafią DEJ DEJ DEJ
 • Ben 2022-06-12 15:04:17
  Mądrych przyjemnie posłuchać. Dodam tylko, że o ile do budowy EA jeśli dobry klimat, to już jej uruchomienie nie jest tak oczywiste. Dlaczego? Zadajcie sobie pytanie kto jest głównym posiadaczem złóż rud uranu i gdzie za zlokalizowane olbrzymie składowiska odpadów. Owszem, ktoś powie: a Niemcy mają. Mają, już nawet drugie i to tymczasowe, ze względu na geologię nie nadaje się na ostateczne. Zresztą na budowa naszej EA też nie jest taka pewna jeśli Niemcy przypomną sobie dlaczego nie powstała EA w Żarnowcu.
 • jorg 2022-06-12 12:19:10
  Zlikwidować ekologów będzie mniej gazów cieplarnianych
 • EL MPPW-3 2022-06-11 09:11:05
  Nikt rozsądny i znający problematykę OZE, w tym offshore - nie proponuje aby 100% energii w PL pochodziło z OZE. Cała sztuka to: 1) wyważenie proporcji "e. konwencjonalna - OZE"; 2) rozwój energetyki rozproszonej opartej na OZE, jak najbliżej odbiorców (gminne centra ekoenergetyki + prosumeryzm via centra gminne); w takim modelu "zwolni się" przeciążenie sieci przesyłowych.
  • wladyslaw gawronski 2022-06-11 09:30:57
   Problem z OZE jest szeroki, tak jak po części Pan wskazał. Weźmy chociażby sobie prosumentów od mikro PV. Falowniki stosowane do tego instalacji zawsze będą generowały problem po stronie sieci zasilającej związany z generowaniem THD. A im więcej tego typu rozwiązań tym więcej "siania" po sieci i podnoszenia kosztów użytkowania sieci. Drugą kwestią jest zdynamizowanie systemu KSE i wymagania bardzo elastycznych jednostek konwencjonalnych. Przy zbyt dużym udziale OZE powoli zaczną jedynie wchodzić w grę jednostki Gazowe, węglowe oraz jądrowe mają zbyt długi czas do ponownego rozruchu. Wielkoskalowych magazynów energii nadal nie widać na nawet minimalne wymagane skale. Przecież dla takich Chin to mówimy o wielkości kilkudziesięciu TWh by jedynie były OZE+ME+Atom. Ziemi nie starczy do przekopania by mieć tyle pierwiastków do zastosowania w tego typu akumulatorach. Za tą transformację zabrali się zbyt szybko i zbyt pospiesznie - nie mając odpowiednich narzędzi technicznych skoczyli na główkę do basenu z pół metrem wody. Inwazja Rosyjska jedynie wzmocniła unaocznienie tych ryzyk które były do tej pory bagatelizowane. To przede wszystkim kwestia jak system ma spełniać swoją podstawową zasadę (bilansowanie popytu na energię elektryczną) w całym roku, a nie tylko w okresach dobrych warunków atmosferycznych dla OZE. Oczywiście Zieloni do tej pory udawali że tych problemów nie ma, a one są z i każdym rokiem będą widoczne coraz bardziej.
   • seth 2022-06-11 12:03:36
    "Przy zbyt dużym udziale OZE powoli zaczną jedynie wchodzić w grę jednostki Gazowe, węglowe oraz jądrowe mają zbyt długi czas do ponownego rozruchu." Przecież atom ma być w podstawie, przez całą dobę jest jakieś zapotrzebowanie i tam ma być atom, OZE bardziej jako nadążne za dobowymi zmianami potrzebowania.... a nadwyżki do produkcji wodoru i to właśnie wodór jako magazyn energii.
  • antypisior 2022-06-14 09:11:21
   wolctwo z pisu z radzieckimi łbami mówi że jak nie wieje to nie będą mieć prądu , dyskutuj z nimi, trza Polskę podzielić wzdłuż Wisły , to są za duże różnice żeby dalej kraj wspólnie tworzyć , no mówimy w tym samym jezyku ale to ruskie ludzie niż polskie
 • Miko 2022-06-11 07:15:12
  Zielona energia = epoka przedinustrialna. Magazynowanie energii z OZE na dzień dzisiejszy nie istnieje w skali przemysłowej. Tak rozsądne by było produkowanie wodoru w czasie nadprodukcji prądu z OZE. Tylko kluczowe jest słowo by było , gdyż wszelkie próby magazynowania wodoru na skalę przemysłową kończą się fiaskiem z powodu iż jest to najbardziej lotny gaz . Na przestawienie się na zieloną energię mogą sobie pozwolić wyłącznie gospodarki które całkowicie zdelokalizują przemysł do krajów III świata i na dodatek czerpią z tego tytułu bezpośrednie finansowe zyski. Ostatnio że względu na dramatycznie rosnące koszty transportu delokalizacja przemysłu też okazała się utopią. Całe OZE jest gospodarczą utopią.
  • seth 2022-06-11 12:08:26
   Zupełnie nie.... ulotność wodoru nie jest ŻADNYM problemem, jedynie trochę podnosi koszty i tyle. To nie słoiki w piwnicy które mają stać kilka lat!
  • Łowca Jenotów 2022-06-14 09:15:52
   Zasada prosta na system OZE: Jak świeci słońce i wieje wiatr to pierwszeństwm mają OZE jak nie wije i nie swieci to wtedy dokładacie nie 1000 ton węgla na godzinę tylko 2000 ton na godzinę , a w przysżłości przy nadmiarze pradu z OZE produkcja wodoru do celów transportowych . Proste na zachodzie już realizowanie , Dania już stawia duży elektrolizer do produkcji wodoru , wy nie na wschód patrzcie tylko tam gdzie ludzie w dobrobycie opływaja jak Obajtek, Rachoń i Chorała gdy dorwali się do władzy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!