Jak załatać białe plamy na gazowej mapie Polski? Jest sposób

Jak załatać białe plamy na gazowej mapie Polski? Jest sposób
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Dariusz Malinowski
 • Dodano: 21-09-2018 06:02

Na polskim rynku gazu mniejsi dostawcy walczą o klienta, szukając nisz rynkowych i znajdują - całkiem spore. Niemal co drugi Polak nie ma dostępu do gazu z sieci. Jest na to sposób...

 • Poza siecią gazową pozostaje ponad 40 proc. obywateli naszego kraju, gdzie wciąż mamy do czynienia z tzw. białymi plamami - pod względem zużycia gazu Polska jest wewnętrznie mocno zróżnicowana.
 • Co piąty metr sześcienny gazu ziemnego w naszym kraju jest zużywany na Mazowszu. Na drugim biegunie pozostaje województwo podlaskie, gdzie zużywa się mniej niż 1 proc. gazu.
 • Trwająca rozbudowa systemu przesyłowego zwiększy dostępność gazu z sieci. Część gmin nie chce jednak czekać kilka lat. Zamiast dostarczać gaz do odbiorców gazociągami, można go dowieźć w skroplonej postaci i po przekroczeniu masy krytycznej (liczby chętnych odbiorców) wybudować lokalną sieć oraz przyłącza.

W ubiegłym roku pobiliśmy rekord pod względem wykorzystania "błękitnego paliwa". Zużyliśmy około 17 mld m sześc. Zapotrzebowanie naszego kraju na gaz ziemny sukcesywnie rośnie. To zgodne z ogólnoświatową tendencją. W Europie jesteśmy nawet trochę lepsi niż średnia, ale to efekt naszego gazowego zapóźnienia. Polska z różnych bowiem względów nigdy nie należała do europejskich liderów pod względem zużycia gazu na głowę mieszkańca. Brak własnych dużych zasobów paliwa czy posiadanie znacznych zasobów węgla, który skutecznie zastępował gaz, to nie wszystkie z głównych przyczyn.

Zobacz też: PGNiG będzie produkowało na Śląsku energię z metanu

Potentat rządzi, ale...

Jeszcze kilka lata temu wiele wskazywało, że polski rynek gazu będzie podlegał fragmentaryzacji, wejdą na niego mniejsi dostawcy i wzrośnie konkurencja. Tak się jednak nie stało. Wbrew zapowiadanemu przez wielu ekspertów spadkowi udziałów PGNiG w rynku gazu, potentat zaczął rosnąć w siłę. Z jednej strony było to spowodowane agresywną polityką sprzedażową PGNiG, z drugiej, jak utrzymują niezależni dostawcy, nowymi regulacjami prawnymi.

Jesienią ubiegłego roku wszedł w życie obowiązek posiadania zapasów dla przedsiębiorstw dokonujących obrotu gazem ziemnym z zagranicą. Ustawa dopuszcza trzy rozwiązania. Magazynowanie zapasów obowiązkowych w Polsce, skorzystanie z usługi biletowej, którą obecnie w kraju oferuje PGNiG albo z magazynów gazu poza granicami kraju - w państwach Unii Europejskiej lub krajach EFTA. W praktyce - ze względu na zdolności magazynowe - nowe prawo sprzyjało PGNiG.

Zobacz też: NCBR, PGNiG i Gaz-System wesprą innowacje w gazownictwie

Nie oznacza to, że niezależni dostawcy gazu zrezygnowali. Zaczęli poszukiwać nisz rynkowych - nowych sposobów dotarcia do klienta. Spółka Hermes Energy Group zwyciężyła w przetargu na dostawę gazu do kilku gmin, mimo że zainteresowani przetargami byli także inni. Atutem HEG były warunki dostawy surowca.

Jak przypomina prezes HEG Piotr Kasprzak, gaz jest produktem jak każdy inny, więc warto skorzystać z możliwości, jakie daje wolny rynek i świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Oprócz walki o odbiorców już z zapewnionym dostępem do gazu trwają także poszukiwania nowych. Gaz budzi duże zainteresowanie; główna bariera to kwestia dostarczenia surowca.

Klient bez dostępu

Poza siecią gazową pozostaje ponad 40 proc. obywateli naszego kraju, gdzie wciąż mamy do czynienia z tzw. białymi plamami - pod względem zużycia gazu Polska jest wewnętrznie mocno zróżnicowana.

Lider pod tym względem to Mazowsze. Co piąty metr sześcienny gazu ziemnego w naszym kraju jest zużywany w tym województwie. To splot kilku czynników. Po pierwsze dużej liczby ludności, ale także wielkich konsumentów przemysłowych (Grupa Orlen), jak również względnie łatwego dostępu do gazowej infrastruktury.

W czołówce województw pod względem konsumpcji znalazło się także lubelskie (około 10 proc. krajowego

zużycia). W tym przypadku motorem napędowym jest największy pojedynczy odbiorca gazu - zakłady azotowe w Puławach.

Na drugim biegunie pozostaje województwo podlaskie, gdzie zużywa się mniej niż 1 proc. gazu czy warmińsko-mazurskie z niespełna 2-procentowym udziałem w krajowej konsumpcji tego paliwa. Nie ma tam dużych odbiorców z przemysłu pożytkujących wielkie ilości gazu, którzy "wymuszaliby" budowę gazociągów przesyłowych. Brak infrastruktury przesyłu odcina od gazu potencjalnych mniejszych klientów.

Najpierw wyspy

Sytuacja powoli się zmienia. Gaz-System buduje gazociągi przesyłowe, których głównym celem będzie rozprowadzenie gazu z rejonu Świnoujścia (z terminalu LNG). Każdy z nowych gazociągów pozwoli dostarczyć gaz do nowych odbiorców w kraju.

To inwestycje będące jednocześnie elementami gazowego korytarza Północ-Południe. Wśród nich jest planowane kolejne połączenie gazowe z Czechami. - Chodzi także o poprawę zdolności przesyłowych gazu w regionie - mówi Marek Ryznar, dyrektor oddziału Gaz-Systemu w Świerklanach (Śląskie).

Z punktu widzenia gazyfikacji kraju ważne jest także połączenie gazowe z Litwą. Gazociąg przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Wyeliminowane zostaną tzw. wyspy energetyczne, czyli rejony uzależnione de facto od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku. Efektem litewskiego mostu gazowego będzie także możliwość dostaw paliwa do miejscowości i gospodarstw w kraju pozbawionych dotychczas tej możliwości.

Bez takich połączeń, jak np. planowane z Litwą, nie byłoby możliwe zrealizowanie planów PGNiG. Nasz potentat chce do końca 2022 roku przyłączyć około 300 tys. nowych odbiorców gazu. Spora ich część pochodzić będzie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Gaz dla niecierpliwych

Trwająca rozbudowa systemu przesyłowego zwiększy dostępność gazu z sieci. Część gmin nie chce jednak czekać kilka lat. Istotną kwestią stała się ostatnio zyskująca coraz szersze społeczne poparcie walka z zanieczyszczeniami powietrza, a gaz to sprzymierzeniec samorządów w ograniczaniu smogu.

Idea jest prosta. Zamiast gaz dostarczać do odbiorców gazociągami, można go dowieźć w skroplonej postaci i po przekroczeniu masy krytycznej (liczby chętnych odbiorców) wybudować lokalną sieć oraz przyłącza.

Potencjalnych modeli jest więcej - ich przydatność zależy od lokalnej specyfiki. Przykładem rozwiązania opartego na LNG jest położone w województwie pomorskim, na północno-wschodniej granicy Borów Tucholskich, miasteczko Skórcz (około 3,5 tys. mieszkańców). Ze względów ekonomicznych budowa gazociągu, którym surowiec byłby doprowadzany, jest w obecnych warunkach nieopłacalna. W Skórczu powstaje więc opalana gazem elektrociepłownia o mocy 2,5 MWe, która będzie produkowała energię na potrzeby miejscowej firmy Iglotex, a nadwyżki zagospodaruje miasto. Paliwem dla elektrociepłowni będzie LNG.

Tak zwana gazyfikacja wyspowa rozwija się w kraju dość intensywnie. Już niemal 40 miejscowości jest zasilanych w ten sposób. I będzie więcej.

Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG, wskazuje, że przedsięwzięcia takie nie tylko zapewniają zbyt gazu, ale mają także znaczenie dla rozwoju lokalnego.

Samo PGNiG (poprzez Polską Spółkę Gazownictwa) podpisał ponad czterysta listów intencyjnych dotyczących gazyfikacji gmin. Kolejny etap to przeprowadzenie analiz, które mają odpowiedzieć m.in., czy możliwa jest gazyfikacja i w jaki sposób można dostarczać gaz - za pomocą rozbudowy liniowej czy zasilania stacją regazyfikacji LNG.

Warto podkreślić, że nie tylko potentat rozwija ten typ gazyfikacji. Na przykład niezależny dostawca gazu Duon Dystrybucja posiada w różnych miejscowościach około 70 km gazociągów opartych na LNG, zasilanych z 21 stacji regazyfikacji, nie licząc instalacji LNG w fazie budowy i projektów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (38)

Do artykułu: Jak załatać białe plamy na gazowej mapie Polski? Jest sposób

 • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 20:55:00
  Witajcie! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką taniego gazu dla firm. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach. Adam Doradca Online TAURON
  • Arek 2018-10-24 19:36:23
   A ja się chciałem zapytać czy jest jakaś określona liczba, ile razy mogę skorzystać z pomocy fachowca w razie awarii ?
   • Radek 2018-10-28 10:33:28
    mi się wydaje, że nie, ale podłączam się do pytania :)
 • koris 2018-10-15 15:45:42
  jeżeli chcę założyć firmę to od kogo pociągnąć gaz?
  • Marta 2018-10-18 09:17:11
   zależy czego oczekujesz, ja pociągnęłam od Taurona
   • koris 2018-10-19 14:33:26
    na dobrej cenie, odpowiednich fachowcach i podejściu do klienta, spisują się z taurona?
   • Arek 2018-10-22 16:58:53
    Chcę zmienić dostawcę gazu u mnie w firmie, wiecie może ile trwa taka zmiana ?
   • Bartosz 2018-10-22 19:05:47
    Arek, skontaktuj się z tauronem, oni na pewno dokładnie Ci powiedzą
   • Arek 2018-10-23 12:01:05
    @Bartosz w sumie miałeś rację najlepiej dowiedzieć się u źródła. Zadzwoniłem do nich i powiedzieli mi, że zmiana dostawcy trwa około 40 dni, no ale Tauron zajmuje się formalnościami za mnie
   • koris 2018-10-23 15:08:28
    40 dni ogółem, nie roboczych? :D
   • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 20:56:19
    Witaj Marto, dziękujemy za zaufanie. Z jakiej konkretnie oferty skorzystałaś?
   • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 21:04:07
    Witaj Arku, Jeżeli planujesz zmianę sprzedawcy na TAURON to zachęcam do odwiedzenia naszej strony. Po wypełnieniu kwestionariusza otrzymasz umowę kurierem i następnie my zajmiemy się wszelkimi formalnościami związanymi ze zmianą sprzedawcyza Ciebie. Dzięki temu oszczędzisz swój cenny czas.
   • Arek 2018-10-24 19:32:50
    Witam Pana, a czy zmiana sprzedawcy na tauron wymaga ingerencji w instalację gazową ?
   • Rafał 2018-11-18 19:26:56
    Nie, nie wymaga żadnej ingerencji :) @Doradcaonline zmiana dostawcy jest darmowa?
   • Luna 2018-11-25 15:09:30
    @ Tak, zmiana dostawcy jest darmowa, w końcu to dla firmy szczęście, że zyskują nowego klienta :) @Doradcaonlinetauron czy przegląd instalacji wchodzi w usługę?
   • Kacper 2018-12-04 18:22:05
    @Arek skoro nie wymaga ingerencji to gaz będziemy mieli cały czas? @Luna taki przegląd nie wchodzi w usługę:/
   • Wiesiek 2018-12-05 09:28:23
    @Kacper nie ma przerw w dostawie gazu, nie masz się o co martwić :D @Kacper kto w takim razie zajmuje się takim przeglądem?
  • Marta 2018-10-22 17:40:13
   z tego co mi wiadomo to około miesiąca, ale Tauron załatwia wszystko za nas
   • Bartosz 2018-10-22 19:04:29
    tak. Bardzo wygodna sprawa. Nie trzeba się z tym męczyć
   • Monika 2018-10-22 23:27:33
    A wiecie może czy są szanse na jakieś zniżki?
   • Arek 2018-10-23 12:02:21
    @Monika a jakich zniżek oczekujesz ? Z tego co wiem to na pewno mają tańszy gaz niż u największego sprzedawcy gazu w Polsce
   • koris 2018-10-23 15:09:42
    ja wyczytałem, że nawet o 5% niższe ceny mają
   • Arek 2018-10-24 19:33:56
    To chyba nie ma co się zastanawiać tylko wybrać dla siebie korzystną ofertę i po prostu zmienić dostawcę
   • koris 2018-10-27 11:54:53
    tak też zrobię ;)
   • Radek 2018-10-28 10:31:36
    do 40 dni trwa zmiana :)
   • Tadek 2018-12-10 18:22:33
    @Monika masz zniżkę przez rok w sumie, bo masz gwarancję najniższej ceny. @Bartosz wzór na pełnomocnictwo trzeba brać z internetu?
  • Bartosz 2018-10-22 20:07:05
   ja u siebie postawiłem na tauron i nie żałuję. Wszystko przebiegło szybko a oszczędność jest duża
   • Monika 2018-10-22 23:26:36
    A co przesądziło o tym , że się zdecydowałeś na ich usługi ?
   • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 21:05:05
    Bartoszu, Skorzystałeś może z oferty gazu z fachowcem w swojej firmie?
   • koris 2018-10-27 11:56:00
    ta oferta właśnie wydaje mi się najkorzystniejsza, trzeba mieć zabezpieczenie ;)
   • Radek 2018-10-28 10:32:28
    nigdy nie wiadomo, kiedy pomoc specjalisty się przyda :)
  • Monika 2018-10-22 23:25:42
   @Marta a długo czekałaś? Czy cała papierologia była uporczywa czy w Tauronie się tym zajęli ?
   • Arek 2018-10-23 12:04:00
    Jeżeli chodzi o zmianę dostawcy to formalnościami zajmuje się tauron. Udzielasz mu pełnomocnictwa i na podstawie tego tauron działa w Twoim imieniu
   • koris 2018-10-23 15:12:13
    dobrze, że nie trzeba się męczyć z papierkową robotą, bardzo tego nie lubię. warto poczekać moim zdaniem. chyba też się skontaktuję z tauronem
   • Arek 2018-10-24 19:34:53
    Fakt to jest bardzo wygodne, no i ile czasu też zaoszczędzimy. Fajnie, że tauron wyszedł z taką opcją dla klientów
   • Karek 2018-11-19 11:43:31
    @Arek w jaki sposób udziela się pełnomocnictwa? @Monika czeka się chyba kolo 30/40 dni :)
  • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 20:55:49
   Jeżeli w Twojej firmie potrzebujesz gazu to warto rozważyć Naszą ofertę gazu dla firm z usługą. Możesz zyskać gaz o 5% tańszy niż u największego sprzedawcy gazu w Polsce oraz szybką pomoc fachowców w razie awarii. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to zapraszam do dalszej dyskusji.
 • qaz 2018-09-21 07:46:40
  Brakuje kilku istotnych rzeczy w artykule. Przede wszystkim wspomnienia o przestarzałym prawie i niewydolnych urzędach wydających decyzje. Są przypadki, że na decyzję lokalizacji inwestycji celu publicznego trzeba czekać 5 miesięcy... a to jest przecież jedna z wielu decyzji, którą trzeba uzyskać, zanim zacznie się budować. Takich kwiatków jest pełno na każdym etapie inwestycji, samo chciejstwo rządzących nie sprawi szybszej gazyfikacji, część jednostek administracji publicznych jest strasznie "zabetonowanych". Można odnieść wrażenie, że ich głównym celem jest utrudnianie życia ludziom w gminie,powiecie, zamiast sprawnego służenia dla wspólnego rozwoju. Tylko, że dla nich najważniejsze jest kolesiostwo i obsadzanie stanowisk, jeśli trzeba to w jeden dzień na kolanie piszę się odpowiednie ustawy. Daje się ludziom okruszki w postaci dofinansowania, bo to jest fajne medialnie. Ale coś takiego jak uproszczenie prawa budowlanego i zmniejszenie biurokracji to takie mało pod publiczkę, nie widać żeby cokolwiek działo się w tych tematach.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!