PARTNERZY PORTALU

Janusz Steinhoff o górnictwie. "Rządzącym brak odwagi do podejmowania racjonalnych decyzji"

Janusz Steinhoff o górnictwie. "Rządzącym brak odwagi do podejmowania racjonalnych decyzji"
Polskiemu górnictwu szkodzi realizowany obecnie model zarządzania. Z niepokojem obserwuję spadek wydajności pracy i brak odpowiedniego nadzoru właścicielskiego - mówi Janusz Steinhoff. PTWP

Sytuacja polskiego górnictwa jest dramatyczna. Koronawirus pogłębił problemy branży, pokazał prawdę, przekonał, że niczego już nie da się zamieść pod dywan. Najgorszy od kilkudziesięciu lat stan polskiego sektora węgla kamiennego to skutek zaniedbań i niefrasobliwości nie tylko tej, ale i poprzedniej ekipy rządzącej - rezultat sztafety ignorancji wobec praw ekonomii - wskazuje w komentarzu Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

 • Nie da się na dłuższą metę wydobywać węgla w trwale nierentownych kopalniach tylko dlatego, że rządzącym brak odwagi do podejmowania racjonalnych decyzji.
 • Górnikom trzeba uczciwie przedstawić problemy branży i w dialogu z nimi opracować program reform osadzonych w realiach ekonomii.
 • Sektor potrzebuje przemyślanej restrukturyzacji, której elementami będą likwidacja trwale nierentownych mocy produkcyjnych i redukcja zatrudnienia.
Strata Polskiej Grupy Górniczej za ubiegły rok wynosi na podstawie cząstkowych danych (tylko takie są dostępne) około pół miliarda złotych. Stworzenie tego podmiotu nie dało obiecywanego efektu synergii – podobnie jak praktyka łączenia kopalń dobrych ze złymi przypominająca oczekiwanie, aby herbata bez cukru od samego mieszania stała się słodsza.

Trzeba mieć świadomość, że faktyczna strata największego podmiotu polskiego sektora węgla kamiennego byłaby zdecydowanie większa, jeśli uwzględnić ceny węgla w ARA, które w roku 2019 spadły o 35 proc. W tym czasie w Polsce, u największego producenta węgla w Europie, nastąpił wzrost cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa o kilka procent! W pierwszej dekadzie czerwca ceny dzieliła rynkowa przepaść: ARA – 43, węgiel krajowy w dostawach dla energetyki– ponad 70 dolarów za tonę.

Czytaj także: Wszystkie kopalnie PGG wznawiają produkcję

Kiedy dodamy do tego koszty emisji CO2, otrzymujemy najwyższe hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie, które kładą się głębokim cieniem na konkurencyjności całej polskiej gospodarki oraz na atrakcyjności Polski jako miejsca lokowania inwestycji. Ekonomiczną konsekwencją tej sytuacji jest rosnący import tańszej energii elektrycznej i węgla.

Już 15 lat dyskutujemy o przyszłości polskiego górnictwa i energetyki. Bez rezultatu w postaci przyjętych kierunków. Od lat pięciu jako kraj nie dysponujemy nawet – co jest europejskim kuriozum – aktualną polityką energetyczną państwa. Tymczasem stajemy przed kolejnymi nowymi, wielkimi wyzwaniami.

Jako członkowie Unii Europejskiej uczestniczymy w pracach nad Europejskim Zielonym Ładem, którego jednym z celów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Negocjując jak najlepsze warunki wsparcia transformacji polskiej energetyki, musimy wreszcie ją precyzyjnie zaplanować i zacząć konsekwentnie realizować. Niemożliwe jest utrzymywanie w naszej energetyce dominacji paliw stałych, tym bardziej, że ich wyeliminowanie jest realne w perspektywie 20-30 lat.

Transformacja rodzimej energetyki, w tym szczególnie przechodzenie z węgla na inne, przede wszystkim odnawialne, źródła energii, potrwa w Polsce ponad dwie dekady, ale jest nieuchronna. Kończą się krajowe zasoby węgla brunatnego, kończy się węgiel kamienny na Śląsku. W większości kopalń występuje nadkoncentracja naturalnych zagrożeń, a to przekłada się na wysokie koszty wydobycia.

Najwyższy czas spojrzeć prawdzie w oczy. Nie da się na dłuższą metę wydobywać węgla w trwale nierentownych kopalniach tylko dlatego, że rządzącym brak odwagi do podejmowania racjonalnych decyzji. Górnikom trzeba uczciwie przedstawić problemy branży i w dialogu z nimi opracować program reform osadzonych w realiach ekonomii. Zamiast tego mamy zaklinanie rzeczywistości, instrumentalne traktowanie górników przez zabiegających o ich głosy w kolejnej kampanii wyborczej. Przecież to polityczne oszustwo!

 

×

KOMENTARZE (29)

Do artykułu: Janusz Steinhoff o górnictwie. "Rządzącym brak odwagi do podejmowania racjonalnych decyzji"

 • Pomyśl 2020-07-08 00:23:38
  Zastanowił się ktoś z was nad tym że nawet jak Państwo dokładało by do jakiejś branży 10 mld zł rocznie ale w zamian do budżetu wpływało by z danin (oczywiście bez składek zus) 10 mld i 1 zł to i tak jest ten 1 zł na plusie ...... ludzie mają pracę, zarabiają , wydają, napędza ta kasa gospodarkę ..... a jak nie to zamykamy, likwidujemy i mamy np. 100 tys ludzi na socjalu i wtedy to naprawdę podatnik płaci na ich utrzymanie. W krajach którymi wielu z was się zachwyca od lat na tej zasadzie zasila się kluczowe branże. i pytanie do was .... w jakiej formie wspomniany podatnik dopłaca do górnictwa oprócz kosztów Spółki restrukturyzacji kopalń która odpowiada za ich zamykanie i urlopów górniczych z tym związanych.....
  • Sam pomyśl 2020-07-08 07:32:50
   Te 100 tys ludzi zamiast na socjalu powinno się wziąć do pracy. Cała budowlanka na nich czeka (firmy muszą posiłkować się zaciągiem z Ukrainy), nie wspomnę już o rolnictwie (truskawki gniły na krzakach bo nie było komu ich zbierać). A więc sam przestań pisać bzdury o socjalach. W taki prosty sposób 10 mld zł zostaje w kieszeni podatnika, a nie zostaje zmarnotrawione na utrzymanie nierentownych kopalń !
  • ziom 2020-07-08 09:11:27
   cytata: "W krajach którymi wielu z was się zachwyca od lat na tej zasadzie zasila się kluczowe branże." tylko czy branża która w 20 lat ma zostać zamknięta może być uznana za kluczową?? i dwa rachunki za likwidację kopalń i szkody górnicze jeszcze długo po zamknięciu kopalń ktoś będzie musiał płacić, i z tego że na bieżąco wychodzi to niby na zero, to za 10-20 lat łącznie wyjdzie spory minus, jak się wszystkie koszty policzy, a nawet teraz oprócz dotacji z budżety, energetyka w cenach węgla dopłaca rocznie mld złotych
   • Ben 2020-07-10 07:13:28
    Zobaczysz ile zapłacisz za energię po zamknięciu kopalń. Sprawdź jak chętnie Niemcy, Szwecja i Czechy sprzedawały nam prąd po ostatnich obfitych opadach i jak kształtowały się ceny tej energii. Sami "znafcy" w tym kraju! Kraj mędrców.
  • Tyk 2020-07-08 12:38:52
   Ale co wnoszą twoje fantazje? Jest tak, że jest ten 1 zł więcej? To byłoby perpetuum mobile. Tak można odnieść do całej gospodarki. Ile masz lat? 5? Przecież takie informacje dotyczące rentowności są dostępne. Nie ma co się zastanawiać. Wytłumacz mi ją to miałoby wyglądać. Podatki miałyby zrekompensować straty? O składkach nie piszę, bo one w ułamku pokryją straty jakie przynoszą 45 letni emeryci.
   • podatnik 2020-07-09 11:40:56
    Państwowe górnictwo to jest taka piramida finansowa jeszcze z komuny na zasadzie zyski nasze straty wasze.
 • Prawda 2020-07-07 15:30:54
  W Pgg i Jsw jest około 15 tyś emerytów do pięciu lat odejdzie około 10 tyś.Wysłac ich na ermerytury i tyle,bo gdyby się narobili to dawno by nanich byli.
  • prawda2 2020-07-07 18:01:00
   Odwrotnie, emeryci powinni pracować jak najdłużej bo wtedy nie obciążają systemu emerytalnego, a młodzi przekwalifikować bo oni jeszcze mają taką możliwość i spokojnie znajdą prace np. w budownictwie.
   • prawda3 2020-07-07 18:16:09
    Emeryci mogą pracować na budowie i nie obciążać systemu emerytalnego. Młodzi zostać na kopalniach i pracować wydajniej.
   • prawda 3 2020-07-07 18:17:17
    Emeryci mogą pracować na budowie i nie obciążać systemu emerytalnego. Młodzi zostać na kopalniach i pracować wydajniej.
   • Wojtek 2020-07-08 22:34:20
    To nie fizyczni pracują, jak dasz im porobić jeszcze 10 lat to będą mieć z 10 tyś emerytury a ty waloryzacji nie zobaczysz przez następne 20lat:)
  • Puk 2020-07-08 12:42:02
   Następni geniusze.... Pracujący emeryt nie obciąża systemu emerytalnego? Przecież bierze emeryturę. Mało tego, pracując nie dokłada się systemu. Blokuje miejsce pracy młodemu od którego trzeba zapłacić składki. I tak młody z dziećmi nie ma roboty, a emeryt górniczy dostaje 4000 i jeszcze dorabia. Super system.
  • ciekawski 2020-07-09 12:55:05
   Skąd u tych górniczych emerytów jest tyle sił, że chcą pracować aż do śmierci?
 • Max 2020-07-07 11:17:09
  Tylko brązowy nos i słońce chebzia są większymi szkodnikami od niego
 • Jasne 2020-07-07 10:41:06
  Pomysł jest już od jakiegoś czasu. Po prostu dowiemy się po wyborach.
 • podatnik/energetyk 2020-07-07 09:36:47
  Bal na titaniku trwał przez ostatnie 5 lat w najlepsze....przez ten czas nie opublikowano ani jednego rocznego sprawozdania finansowaego z działalności PGG...Przy okazji święta barbórki chwalono się tylko słownie z mównicy o zyskach...a prawda jest zupełnie inna!!!!PGG od powstania (zresztą sfinansowali jej powstanie podatnicy) nie przyniosła złotówki zysku.Zeszły rok zakończyła stratą 1 mld zł.Za I kw tego roku to ponad 490 mln zł strat...8 mln ton najdroższego węgla na zwałach....przerost zatrudnienia i niska wydajność...brak układu zbiorowego pracy który regulowałby zasady wynagrodzeń uzależnione od wydajności i wyników...Nie mówie już o kilkunastu przywilejach płacowych rodem z PRL za które finansują podatnicy bo ryle nie potrafią zarobić już na swoje zwykłe wypłaty!!!!
  • tronkowy 2020-07-07 09:52:26
   Nie mieli zysku. To nieprawda. Mieli zysk! UJEMNY!!!
  • wiesiek 2020-07-07 11:08:52
   chcesz to mozemy podyskutowac ...napisz niby jakie mamy przywileje napisz przynajmiej 2 tylko nie wypisuj brdur o 13 14 -kach bo to nam pracodawca potraca z wyplaty zeby potem wyplacic jeden przywilej to ci podpowiem 25 lat pracy w szczegolnych warunkach ..zostal ci jeszcze 1 i tylko jeden ..start imbecylu ..aha i jeszcze jedno szybciej na emeryture odchodzi hutnik policjant o tym (...) nie napiszesz wiec nie pisz ze mnie utrzymujesz pusty lbie pozd
   • Hutnik 2020-07-08 07:48:50
    Przecież to nie prawda. Hutnik odchodzi później na emeryturę o 5 lat. I to jeszcze taki, który rozpoczął pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze przed 1999 rokiem. A emerytura górnicza to emerytura górnicza. Z resztą za Hutnika państwo nie płaci składek bo to wolny rynek (Huty są prywatne).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.184.215
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Wydanie 1/2021

ARCHIWUM  •  PRENUMERATA  •  REDAKCJA

WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!