PARTNERZY PORTALU

Jeśli się uda w Nowym Jorku, budownictwo modułowe zyska nowe perspektywy

Jeśli się uda w Nowym Jorku, budownictwo modułowe zyska nowe perspektywy
Zwrot z inwestycji dzięki budownictwu modułowemu następuje znacznie szybciej. fot. PTWP (Michał Oleksy)
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Elżbieciak
  Tomasz Elżbieciak
 • Dodano: 05-02-2020 06:01

Technologie modułowe najszybciej doceniają dojrzałe rynki budowlane. Zainteresowanie nimi rośnie również w Polsce. Zwłaszcza że działa tu wyspecjalizowana w tej technologii firma, która już zdążyła zyskać światowy rozgłos.

 • Za pomysłem na DMDmodular stoi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, która jest również prezesem spółki.
 • Firma produkuje moduły na osnowie konstrukcji stalowych, a na budowę trafiają w pełni wykończone fragmenty budynku, czyli na przykład wyposażone pokoje hotelowe, co pozwala na szybki montaż obiektu.
 • DMDmodular optymistycznie spogląda w przyszłość, bo - jak podkreśla zarząd - globalny rynek budownictwa modułowego jest bardzo duży i ciągle się rozwija.
Szósta Aleja na nowojorskim Manhattanie. To przy niej do końca 2020 r. ma zostać uruchomiony czterogwiazdkowy AC Hotel by Marriott - najwyższy obiekt hotelowy na świecie w technologii modułowej. Będzie on liczył 25 kondygnacji, czyli blisko 100 metrów wysokości. Pierwsze cztery piętra zostaną co prawda wykonane tradycyjnie, ale pozostałe 21 - z wykorzystaniem 168 modułów.

Każdy z nich jest w pełni urządzonym i wyposażonym pokojem hotelowym wraz z łazienką, wyprodukowanym w podkrakowskiej Skawinie w fabryce DMDmodular - spółki, która powstała zaledwie w 2016 r.

Inwestycja w Nowym Jorku jest wyjątkowa, gdyż w technologii modułowej dotychczas budowało się przede wszystkim niskie budynki, głównie kilkupiętrowe. Sukces przedsięwzięcia, na które zdecydowała się sieć Marriott, może więc otworzyć nowe perspektywy przed budownictwem modułowym na całym świecie.

Złóż sobie hotel

Jak doszło do tego, że tak młoda firma z Polski odpowiada za realizację tak ważnej inwestycji? Za pomysłem na DMDmodular stoi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, która jest również prezesem spółki.

Z budownictwem modułowym jest zawodowo związana od 12 lat, a w ostatnich latach poświęca mu również czas w ramach działalności naukowo-dydaktycznej na Politechnice Krakowskiej. Właściciele DMDmodular, czyli Forum TFI z Krakowa, uwierzyli w jej pomysł na biznes modułowy i zainwestowali w jego rozwój.

Dzięki dużemu wsparciu finansowemu funduszu i dobremu zespołowi specjalistów spółka mogła uruchomić pierwszy projekt, czyli rozbudowę hotelu BoniFaCio koło Warszawy. To pierwszy w Polsce modułowy hotel w standardzie czterogwiazdkowym.

- Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż poznaliśmy klienta z rynku hotelarskiego, który był świadomy przewag budownictwa modułowego nad technologią konwencjonalną - wspomina prezes Woźniak-Szpakiewicz, dodając, że chodzi o szybkość oraz brak uciążliwości dla bieżącej działalności hotelu.


Jednocześnie podkreśla, aby nie mylić technologii modułowej z innymi metodami prefabrykacji w budownictwie - drewnianej, betonowej, szkieletowej czy związanej z poszczególnymi elementami budynku.

DMDmodular produkuje moduły na osnowie konstrukcji stalowych, a na budowę trafiają w pełni wykończone fragmenty budynku, czyli na przykład wyposażone pokoje hotelowe, co pozwala na szybki montaż obiektu.

- Technologia modułowa sprawia zatem, że mamy największą oszczędność czasu spośród wszystkich typów prefabrykacji, gdyż dużą część inwestycji można zrealizować w zakładzie produkcyjnym - wyjaśnia Woźniak-Szpakiewicz, dodając, że kierowana przez nią firma jest w stanie osiągnąć nawet do 90 proc. prefabrykacji budynku na terenie zakładu produkcyjnego.

Atutem tej technologii jest również łatwiejsza logistyka, w sytuacji gdy inwestycja ma być ulokowana w ścisłym, często zabytkowym centrum miasta. Wówczas organizacja tradycyjnego placu budowy byłaby bardzo trudna. Przykładem takiej budowy w zagęszczonej tkance miejskiej jest właśnie projekt AC Hotel by Marriott na Manhattanie.

- Każdy moduł, który powstaje w naszym zakładzie, jest poddawany rygorystycznej kontroli jakości przez wewnętrzny dział ds. jakości, a następnie zewnętrzną jednostkę certyfikującą sieć w przypadku realizacji hotelu oraz inwestora - podkreśla prezes. - Dopiero po uzyskaniu wszystkich akceptacji, moduł zostaje spakowany i transportowany na budowę - dodaje.
Każda inwestycja modułowa w pewnym zakresie wykorzystuje także technologię konwencjonalną. W tej ostatniej powstają zazwyczaj fundamenty, piony komunikacyjne czyli szyby windowe i klatki schodowe, a także wykończenie dachu oraz elewacja budynku.

Woźniak-Szpakiewicz tłumaczy, że modularyzacji poddane są wszystkie elementy powtarzalne. W przypadku obiektów hotelowych czy też akademickich modułowo wykonuje się pokoje. Jeden moduł może obejmować dwa pokoje i fragment korytarza pomiędzy nimi.

Potencjał rośnie

W zakładzie DMDmodular w Skawinie pracuje załoga o szerokim spektrum specjalizacji, zaangażowanych w poszczególne etapy powstawania modułu.

Spółkę tworzy zespół około 110 osób, z czego 90 osób jest zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji modułów w halach liczących 12 tys. m kw. Firma planuje w ciągu najbliższych 2-3 lat pozyskać nową, dodatkową przestrzeń produkcyjną.

- Nasze moce mogłyby pozwolić na produkcję około tysiąca modułów w skali roku, gdybyśmy posiadali tej wielkości zamówienie, bazujące na powtarzalności i jednorodności - wskazuje Woźniak-Szpakiewicz. - W praktyce jednak zamówienia są mniejsze i różnią się specyfiką: wielkością modułów czy standardem ich wykończenia i wyposażenia.

Firma posiada też własny zespół architektów i projektantów, dzięki czemu może budować nie tylko moduły na zamówienie, ale też oferować własne produkty, m.in. domki dedykowane parkom rekreacyjnym, które znalazły już nabywców w Holandii i Niemczech.

- Na tym etapie rozwoju spółki przychody zwiększamy w tempie 70-120 proc. rocznie. Działamy głównie w sektorze hotelarsko-rekreacyjnym, gdyż w skali globalnej ma on największy potencjał dla technologii, którą oferujemy - podkreśla szefowa DMDmodular.
Dodaje, że chodzi zarówno o czas i jakość, jak i pieniądz. W inwestycjach hotelarskich im wcześniej obiekt osiągnie planowane "parametry czasowe" i wejdzie na rynek, tym szybciej zarabia na siebie. Inwestycje w tej branży cechuje skala i powtarzalność, a jednocześnie wysokie wymagania co do jakości wykończenia i realizacji. Zwrot z inwestycji dzięki budownictwu modułowemu następuje znacznie szybciej, gdyż proces realizacji może zostać skrócony o nawet 40-50 proc. w stosunku do tradycyjnych metod budowy.

- Oczywiście nie mówimy nie innym sektorom, takim jak budynki mieszkaniowe czy akademiki. Jesteśmy obecnie w fazie pozyskiwania takich "tematów" poza granicami kraju - zaznacza Woźniak-Szpakiewicz. - Mamy ambicje bycia firmą globalną o rozpoznawalnej marce identyfikowanej z jakością i innowacją. Jesteśmy już obecni na rynkach zagranicznych: holenderskim, niemieckim, brytyjskim i amerykańskim.

Rynek dojrzewa

DMDmodular liczy jednak nie tylko na rynki zagraniczne, ale duże nadzieje wiąże również z Polską. Spółka jest nawet nieco zaskoczona tym, jak szybko budownictwo modułowe zyskuje na popularności w naszym kraju.

Jako przyczynę tej sytuacji wskazuje się profesjonalizację rynku inwestycji hotelowych w Polsce. Mamy już za sobą etap rynku wschodzącego i wchodzimy w etap rynku dojrzałego. Wobec tej sytuacji, zdaniem Woźniak-Szpakiewicz, tym bardziej widoczne staje się otwarcie na zastosowanie nowych metod budowy, które przyniosą dodatkowe korzyści.

Polscy inwestorzy zrealizowali już wiele przedsięwzięć, gdzie doświadczyli szeregu opóźnień na budowach i przekroczenia parametrów zakładanego budżetu. Przyczyną - trudności na rynku pracy, złe warunki pogodowe oraz wzrost cen materiałów.

Ponadto instytucje bankowe udzielają zazwyczaj inwestorom kredyty na ściśle ograniczonym poziomie i zwiększenie ich w trakcie realizacji inwestycji jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Dlatego opóźnienie i wzrost kosztów budowy stanowi dla inwestora poważne wyzwanie. To zmusza do sięgania po nowe, lepsze rozwiązania, które pozwolą ukończyć budowę w terminie i planowanym budżecie.

- Zainteresowanie naszą technologią wśród polskich inwestorów jest duże. Spodziewamy się, że będzie to owocowało coraz liczniejszymi zamówieniami na rodzimym rynku - prognozuje prezes DMDmodular. W jej opinii, to kwestia 3-4 lat, aby budownictwo modułowe w sektorze hotelowym stało się w Polsce powszechną technologią. Jednak jego popularyzacja w dużej mierze będzie zależeć od architektów, którzy mogą przekonać inwestorów do korzyści, jakie niesie technologia modułowa.

- Bardzo nam zależy na budowaniu współpracy z pracowniami architektonicznymi, które są zainteresowane zdobywaniem wiedzy o technologii modułowej i są otwarte na rozwój w nowym kierunku - akcentuje Woźniak-Szpakiewicz.

W wielu zagranicznych pracowniach architektonicznych powstają już specjalne zespoły dedykowane rozwiązaniom modułowym. To pokazuje wyraźny trend i rosnące potrzeby rynku.

Teraz - perspektywa

DMDmodular optymistycznie spogląda w przyszłość, bo - jak podkreśla zarząd - globalny rynek budownictwa modułowego jest bardzo duży i ciągle się rozwija. Dlatego dla firmy ze Skawiny na pewno nie zabraknie na nim miejsca.

Najważniejszy jest segment hotelowy, czyli ten najbardziej wymagający, na którym postanowiła się skupić spółka.

- Doceniła nas sieć Marriott, kwalifikując jako dostawcę pokoi do swojej kluczowej inwestycji w Nowym Jorku. Jesteśmy przekonani, że to przepustka do dalszego, dynamicznego rozwoju. Sporo inwestujemy też w badania i innowacje - przekonuje Woźniak-Szpakiewicz.

Zaznacza przy tym, że firma działa na rynku od trzech lat, a negocjacje i przygotowanie do realizacji projektu dla dużej sieci hotelowej zajmują około dwóch lat.

- Wchodzimy w etap, w którym zaczynamy planować produkcję w dłuższej perspektywie. Znajdujemy się również w trakcie certyfikacji przez kilka międzynarodowych sieci hotelowych - wskazuje prezes. - Nie obawiamy się o przyszłość, gdyż jesteśmy mocno zdywersyfikowani pod względem rynków, produktów oraz projektów. To daje nam stabilizację i pozwala na zrównoważany rozwój.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jeśli się uda w Nowym Jorku, budownictwo modułowe zyska nowe perspektywy

 • jarecci 2020-02-11 15:10:33
  A na czym polega innowacyjność tej technologii? Modułowość znana jest od lat. A w Polsce królowała, z marnym skutkiem ze względu na niską jakość wykonania, dokładnie 50 lat temu, czyli w latach 70-tych.
 • lol 2020-02-05 21:31:19
  nie wracaj do Polski dziewczyno, chyba że będziesz budowała z węgla, hałdy czekają. Tutaj tylko zwąchole i politycy- analfabeci maja przyszłość.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.124.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!