QNA Technology dotarło do samej szpicy technologicznego wyścigu po wielkie pieniądze. Wiedza, fundusze, pracownicy i unikatowość propozycji tworzą znakomite perspektywy. Czy nadzieje się spełnią?
- Prace QNA Technology skupiają się na wytwarzaniu nanometrycznych rozmiarów kryształów z materiałów półprzewodnikowych.
- Firma działa na nadzwyczaj obiecującym rynku, którego globalna wartość w 2021 roku przekroczy 10 mld dol. Przodują na nim w szczególności Stany Zjednoczone i Azja.
- Nad otrzymaniem wysokiej jakości niebieskich kropek półprzewodnikowych pracuje cały świat, bo wszyscy chcieliby drukować wyświetlacze z kropek kwantowych w technologii microLED.
Synteza koloidalnych, półprzewodnikowych kropek kwantowych dla laika brzmi dość zagadkowo, niezbyt zrozumiale i jednocześnie jakoś... banalnie. No bo co może być ciekawego w jakichś tam kropkach, nawet kwantowych?
Tymczasem waga tej technologii nabiera wręcz światowego i przełomowego wymiaru. Do grona liderów w jej rozwoju należy wrocławska spółka QNA Technology.
Mikrouniwersalność
Artur Podhorodecki, który razem z Mateuszem Bańskim był inicjatorem QNA Technology, przyznaje, że zawiła dla niewtajemniczonych nazwa produktów często utrudnia rozmowy z klientami i z inwestorami. Postaramy się jednak obrazowo wyjaśnić, czym te półprzewodnikowe kropki kwantowe są i dlaczego mają tak istotne znaczenie we współczesnym przemyśle zaawansowanych technologii.Ogólnie? Prace QNA Technology skupiają się na wytwarzaniu nanometrycznych rozmiarów kryształów z materiałów półprzewodnikowych. Po osiągnięciu odpowiednio małego rozmiaru tego rodzaju kryształy - w zależności od wielkości - potrafią emitować i absorbować światło o różnej barwie. Można je postrzegać jako najwyższej jakości barwniki.
Półprzewodniki to materiał powszechnie stosowany w optoelektronice (np. krzem). Są podstawą działania najróżniejszego rodzaju urządzeń, jak diody LED (wyświetlacze), panele fotowoltaiczne czy czujniki.
Typowe lite półprzewodniki mają jednak wiele wad. Są dość drogie, mało elastyczne oraz charakteryzują się ograniczonymi parametrami.