Kryzys czy transformacja?

Zdaniem fachowców, odlewnictwo na świecie jest branżą wschodzącą. Tendencje wzrostowe odnotowuje odlewnictwo w USA. Na rynek odlewniczy weszły nowe kraje: Turcja, Indie, Chiny, a także Meksyk i Brazylia. I w każdym z tych krajów produkcja odlewów rośnie. Nie słabnie także pozycja europejskich potentatów, producentów odlewów najbardziej odpowiedzialnych - Francji i Niemiec.

Na tej mapie swoje miejsce odnaleźć musi nasze odlewnictwo: dawniej w rankingach producentów na świecie 8 - 9, dzisiaj zaledwie na 17 - 19 pozycji.

Konieczność adaptowania
technologii
Dla odlewnictwa w Polsce najważniejsze jest dostosowanie do oczekiwań klientów, szczególnie - UE. Tymczasem odlewnictwo ma problem ze środkami na inwestycje: aż 88% naszych odlewni to zakłady sektora MSP (z zatrudnieniem poniżej 250 osób), a tylko 8% to zakłady duże. Co nie zmienia faktu, że w całkowitej produkcji odlewni w Polsce właśnie produkcja tych zakładów ma udział największy. O ile nie jest pewne, czy spadek produkcji odlewów w porównaniu do lat 70. (czyli okresu o zupełnie innej sytuacji gospodarczej w kraju) można nazwać kryzysem odlewnictwa, o tyle nie ulega kwestii, że spadek popytu na odlewy doprowadził do zubożenia branży. W efekcie, odlewnictwo - w obliczu konieczności unowocześniania produkcji - jest generalnie zapóźnione technologicznie i nie inwestuje, co wpływa na dalsze obniżanie poziomu produkcji i m.in. spadek wydajności: w Polsce wydajność odlewni jest prawie trzykrotnie niższa, niż w krajach UE- wyższe w stosunku do ilości odlewów jest zatrudnienie. Problemem odlewnictwa jest nieprecyzyjne rejestrowanie kosztów i brak ich analizy, a w rezultacie - brak działań w celu ich obniżania. Polskie odlewnictwo nadal - podobnie jak wiele innych branż - skłonne jest oczekiwać na pomoc państwa, m.in. na tańsze kredyty, a także wszelkiego rodzaju ulgi na inwestycje. Jak twierdzi doc. dr inż. Jerzy Tybulczuk, dyrektor naczelny Instytutu Odlewnictwa w Krakowie, odlewnictwo w Polsce powinno jak najszybciej adaptować najlepsze światowe technologie. Niestety, z braku środków, gros odlewni skupionych jest na maksymalnym - bez inwestowania - wykorzystywaniu posiadanych mocy. Z drugiej strony, wzrasta m.in. zainteresowanie krajowych odlewni (również z sektora MSP) normami jakości ISO.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys czy transformacja?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!