Kryzys na rynku powrócił, a problem się pogłębia

Kryzys na rynku powrócił, a problem się pogłębia
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zacznijmy jak w politycznym thrillerze: w kwietniu 2017 roku Departament Handlu rządu Stanów Zjednoczonych, wykorzystując sekcję 232 ustawy o rozwoju handlu z roku 1962, wszczął dochodzenie dotyczące ochrony amerykańskiego przemysłu przed konkurencją związaną z importem towarów...

  • W raporcie sporządzonym na początku 2018 roku, po zamknięciu owego postępowania, stwierdzono między innymi, że przywóz stali i aluminium rodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Zalecono więc wprowadzenie restrykcji handlowych.
  • W związku z powyższym 1 marca 2018 roku prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie dodatkowych ceł przywozowych na unijny eksport stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych. Ich wysokość ustalono na 25 proc. dla stali oraz 10 proc. dla aluminium.


Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak mówił wtedy Polskiej Agencji Prasowej: - Naszą obawę budzi nie tylko ograniczenie dostępu do rynku amerykańskiego, ale przede wszystkim nieuchronnie związana z wprowadzeniem amerykańskich ceł reorganizacja handlu międzynarodowego, która doprowadzi do przekierowania do krajów Unii Europejskiej eksportu stali z krajów trzecich, kierowanego dotąd na rynek Stanów Zjednoczonych.

Komisja Europejska, w odpowiedzi na ruch Amerykanów, zaraz w marcu wszczęła swoje dochodzenie. Wykazało rzecz dość oczywistą, sygnalizowaną już wcześniej choćby przez szefa HIPH: nastąpił gwałtowny wzrost przywozu wyrobów ze stali do Unii

Europejskiej. Znacznie pogorszyły się warunki funkcjonowania europejskich producentów stali.

Od lipca 2018 roku zaczęły zatem obowiązywać wprowadzone przez Komisję "środki tymczasowe". A w lutym roku 2019 opublikowała ona rozporządzenie "nakładające ostateczne środki ochronne w odniesieniu do przywozu wyrobów ze stali".

Pomińmy fakt, że Bruksela uznała, iż uzasadnianie wprowadzenia ochrony celnej amerykańskiego rynku stali względami bezpieczeństwa narodowego jest "bardzo mało wiarygodne". Przyjrzyjmy się jego konsekwencjom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kryzys na rynku powrócił, a problem się pogłębia

  • Jacek 2019-11-21 10:41:24
    Do puki w Parlamencie europejskim będą zasiadać takie nieroby jak Rudy i brać takie pieniądze a nam będzie się wciskać kit że 2600 brutto to finansowa katastrofa dla gospodarki to lepiej się od razu poddać i siedzieć w Domu nich sobie te wyzyskiwacze sami pracują!
  • Michał 2019-11-20 15:00:28
    Super! Gość z zegarkiem, bez rękawic ochronnych :) Nagana z wpisem do akt ;)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!