Leasing lekiem na bezrobocie?

Możliwe, że już w 2001 roku leasing ureguluje specjalna ustawa. Projektodawca - Ministerstwo Finansów, przekonuje do proleasingowej regulacji. Przedstawiciele biznesu dowodzą, że ustawa nie zapewnia podstaw tego, iż leasing da impulsy rozwojowe gospodarce. A zatem nie spełnia swego podstawowego zadania.

W Polsce udział leasingu w inwestycjach to 8 - 9%. W 2000 r., według informacji Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych (KPL), zakup środków przeznaczonych do leasingu zmalał o 5%. UE natomiast realizuje poprzez leasing ok. 20% inwestycji w ruchomościach- USA, Wielka Brytania i Irlandia - do 30%. Także w Czechach w ub. roku aż 1/3 ogółu inwestycji zrealizowana została w leasingu. I chociaż jest to kraj o czterokrotnie niższej liczbie ludności, wartość leasingu w Czechach jest o 30% wyższa, niż u nas. W 2000 r. polskie firmy leasingowały, podobnie jak ma to miejsce w Europie, aż w 50% samochody, a w ponad 33% - środki produkcji. To, że mimo podobnych potrzeb, korzystamy z leasingu w mniejszej skali, powszechnie przypisywane jest polityce fiskalnej państwa. KPL przyznaje, że w 2000 r. firmy leasingowe ucierpiały na skutek regresu gospodarki. Z drugiej strony przekonuje, że powszechne stosowanie leasingu mogło uchronić nas przed kilkunastoprocentowym bezrobociem. Dodajmy, że według przytaczanych przez KPL badań - w 2000 r. leasing stanowić mógł podstawowe źródło finansowania sektora MSP. Element wspierania rozwoju (szczególnie MSP) i zwalczania bezrobocia dostrzegł w leasingu KERM. 8 maja w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu proleasingowej ustawy.


Leasing dla MSP

Nadal za słabo rozumiemy, twierdzą przedstawiciele KPL, znaczenie leasingu dla gospodarki.
A leasing pozostaje, w przypadku Polski - niewykorzystanym, motorem rozwoju. Warto dodać, że badania z Europy Zachodniej wykazały, iż wzrost inwestycji realizowanych w leasingu powoduje spadek bezrobocia. W polskich warunkach podstawowe znaczenie powinien mieć leasing dla sektora MSP. Zdaniem leasingodawców, ich usługa - w odróżnieniu od trudniejszego (albo niemożliwego) do uzyskania kredytu bankowego, jest tutaj rozwiązaniem kompletnym, łączącym finansowanie i element swoistej ulgi inwestycyjnej. Tymczasem właśnie sukces leasingu przeznaczonego dla MSP szczególnie mocno warunkuje polityka fiskalna.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Leasing lekiem na bezrobocie?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!