LOTOS OIL: chłodzi i smaruje

LOTOS OIL: chłodzi i smaruje
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Lotos Oil
  • Dodano: 18-10-2010 00:00

Pierwszy raz w ofercie spółki znalazł się nowoczesny półsyntetyczny olej emulgujący do obróbki metali pozbawiony związków boru oraz amin. Prace nad EMULSIN SEMI BF trwały ponad 6 miesięcy.

- Rozwój naszych produktów jest efektem współpracy z przemysłem, reakcji na zmiany w technologii wytwarzania i produkcji, wreszcie, co nie mniej ważne zmieniających się norm ochrony środowiska - podkreśla Jacek Neska, prezes zarządu spółki. – W ten sam sposób i z tym samym zaangażowaniem rozwijamy współpracę z producentami silników i samochodów i firmami reprezentującymi szeroko rozumiany przemysł – podkreśla prezes.

Tak było w przypadku oleju Hydromil Super L-HV 68, który stworzono w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez górnictwo miedzi. Tak też powstały między innymi olej KVG 22 przeznaczony do wypełniania złóż solnych podczas budowy podziemnych zbiorników paliw i gazów. Czy wreszcie syntetyczne oleje przekładniowe Transmil Synthetic dla Grupy Famur.

Pierwszy był Emulsin Color

Wiosną tego roku spółka wprowadziła do sprzedaży półsyntetyczny koncentrat oleju emulgującego. Emulsin Color Plus jest przeznaczony do obróbki stali, żeliwa, stopów miedzi. Można go stosować zarówno do obrabiarek sterowanych numerycznie jak i konwencjonalnych. W procesach cięcia, szlifowania, toczenia, frezowania, wiercenia oraz do obróbki plastycznej.

Z uwagi na bardzo dobre właściwości deemulgujące zachowuje swoje pierwotne walory przez długi okres czasu. Wart podkreślenia jest również fakt, że produkt ten charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie bakterii. To ważne wszędzie tam, gdzie maszyny są okresowe wyłączane z ruchu. Emulsin nie wykazuje negatywnego oddziaływania na skórę ludzką nawet przy wysokich stężeniach. Nie plami stopów miedzi.

Czas na emulsin

Spółka zapowiadała, że w oparciu o wyniki sprzedaży w tej grupie produktowej będzie podejmować decyzje o jej dalszym rozwoju. Tak też się stało.
EMULSIN SEMI BF to kolejny olej emulgujący lub inaczej półsyntetyczny koncentrat chłodziwa emulgującego w ofercie LOTOS OIL.

Podstawową funkcją, jaką spełniają w układzie roboczym jest chłodzenie narzędzi do obróbki metali, zapewniają też ochronę przed korozją układów zasilania, narzędzi do obróbki oraz elementów po obróbce oraz zapewniają smarowanie narzędzi, przez co wpływają na ich trwałość.

Chłodziwa emulsyjne otrzymuje się poprzez rozpuszczenie olejów emulgujących lub koncentratów syntetycznych w wodzie. Z chemicznego punktu widzenia są to stabilne emulsje typu "olej w wodzie" lub roztwory koloidalne.

- Najpierw były prace badawcze i laboratoryjne, potem prowadziliśmy intensywne testy maszynowe w zakładach produkcyjnych – wyjaśnia Sławomir Poszelężny - Szef Biura Rozwoju i Serwisu Olejowego – Niezależnie od czasu spędzonego w laboratoriach, ten etap wprowadzania produktu zawsze należy do najtrudniejszych – podkreśla. Mamy tutaj do czynienia ze zderzeniem teorii z praktyką, wyniki laboratoryjne nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistej eksploatacji. Tutaj dopiero okazuje się, co jeszcze trzeba poprawić i co zmienić. W konsekwencji otrzymujemy produkt, który w pełni spełnia nasze i Klientów oczekiwania – zauważa Poszelężny.

Jednym z pierwszych zakładów, gdzie EMULSIN SEMI BF znalazł zastosowanie jest Zakład Metalurgiczny WSK Rzeszów. Firma specjalizuje się w odlewach żeliwnych i aluminiowych dla potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego oraz energetycznego jak i obróbką mechaniczną tych odlewów.

Mniej Boru i mniej amin

Metal metalowi nie równy. Nie od dziś wiadomo, że w zależności od obrabianego metalu trzeba dobrać odpowiednie narzędzia i emulsje.

- Żeliwo jest podatne na korozję, i silnie zanieczyszcza emulsję grafitem. Z kolei w procesie obróbki stali ważne są właściwości smarujące emulsji – podkreśla Radosław Lenart specjalista ds. cieczy obróbkowych Biura Rozwoju i Serwisu Olejowego LOTOS OIL – i tak, co metal to inne problemy, ale musimy też pamiętać, że stosowane dodatki nie pozostają obojętne dla zdrowia pracowników i środowiska naturalnego. Stąd tak istne było wyeliminowanie związków boru i amin – podsumowuje Lenart.

Związki boru są powszechnie używane jako dodatki antykorozyjne, ale niekorzystnie wpływają na środowisko, aminy zaś mogą być przyczyną powstawania szkodliwych związków działających uczulająco na ludzka skórę.

LOTOS Oil wchodzi w skład grupy kapitałowej LOTOS. W ramach koncernu spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją olejów smarnych, bazowych oraz przemysłowych, a także smarów. Od wielu lat firma jest liderem na rynku olejów silnikowych w Polsce. Sztandarowym produktem firmy jest rodzina olejów silnikowych LOTOS. Marka ta jest najbardziej znana marką na polskim rynku olejowym. Drugą marka olejową kierowaną do użytkowników profesjonalnych jest rodzina olejów TURDUS. W czerwcu 2009 roku do sprzedaży trafiła gama ultranowoczesnych syntetycznych olejów silnikowych LOTOS QUAZAR. Tym samym oferta spółki LOTOS Oil wzbogaciła się o zupełnie nową linię olejów premium. Produkty oferowane przez LOTOS Oil spełniają wymagania najsurowszych norm. Całość procesów produkcyjnych objęta jest Systemem Zarządzania Jakością, zgodnym z międzynarodową normą ISO 9001: 2000. LOTOS Oil, jako pierwsza spółka grupy kapitałowej LOTOS otrzymała certyfikat systemu zarządzania, jakością, zgodny z wymaganiami systemu AQAP 2110. Całość procesów produkcyjnych objęta jest normą ISO 9001: 2000. W 2008 roku spółka podpisała umowę o strategicznym partnerstwie z firmą LUBRIZOL, w dziedzinie technologii dodatków smarnych. LOTOS Oil jest członkiem Association Technique de L'Industrie Européene des Lubrifiants. Stowarzyszenie to zrzesza najważniejszych producentów i sprzedawców olejów silnikowych w Europie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LOTOS OIL: chłodzi i smaruje

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!