LOTOS OIL: Oleje i smary w energetyce

LOTOS OIL: Oleje i smary w energetyce
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W Katowicach pod koniec listopada z inicjatywy Centrum Kreowania Liderów, odbyło się seminarium poświecone utrzymaniu ruchu w energetyce. Wzięli w nim udział przedstawiciele zarówno spółek energetycznych, jak i bezpośrednio pracujących dla nich firm zaplecza. Patronat nad spotkaniem objęła spółka LOTOS OIL SA.

W 2008 roku zużycie prądu w Polsce wyniosło 154,8 TWh, w 2009 roku spadło do 148,7 TWh. W tym roku popyt rośnie według szacunkowych danych o około 4 proc., będzie to mniej niż w 2008 roku a to daje nam gwarancje stałych dostaw prądu. To jednak nie będzie trwało wiecznie, już latem tego roku z powodu niespotykanych upałów odnotowano największe w historii kraju letnie zapotrzebowanie na moc, które wyniosło około 20,5 tys. MW. Gdyby gospodarka pracowała w tempie odnotowywanym w latach 2006 – 2007, mielibyśmy nie jedno, lecz cała serię wyłączeń.

Ważna sprawność urządzeń

Warto przy tym pamiętać, że popyt na energię rośnie, w sytuacji, gdy nie powstają nowe bloki energetyczne – sprawność tych istniejących jest szalenie ważna z punktu widzenia rozwijającej się gospodarki. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na rosnące znaczenie „kosztów unikniętych”. – Czyli nieponiesionych dzięki dbałości o infrastrukturę – wyjaśniał Rafał Mirek, Kierownik Działu Badań i Rozwoju LOTOS Oil SA.

- Zakłócenia, awarie wreszcie wyłączenia obciążają energetykę kosztami. Dziś rachunek jest prosty, jeżeli zobowiązaliśmy się dostarczyć energie i ciepło w określonych ilościach i parametrach, a tego nie robimy – płacimy kary – podkreślał Artur Leśniak Szef Projektu TPM, Elektrociepłownia "Kraków" SA., – Dlatego tak istotna jest regularna diagnostyka obejmująca kontrolę stanu instalacji, aparatów, zespołu turbin i pozostałych urządzeń – dodawał Leśniak.

Jednym ze sposobów na eliminację i ograniczenie kosztów jest wdrożenie usługi Serwisu Olejowego, inną przejście na nowoczesne oleje. – W obu tych dziedzinach pracujemy bardzo intensywnie z naszym Autoryzowanym Dystrybutorem Branżowym dla ENERGETYKI Zawodowej i Przemysłowej spółką Ecol z Rybnika. Suma doświadczeń i wiedzy jest tutaj najlepszym kluczem do sukcesu - zapewnia Bartłomiej Indeka, zastępca dyrektora handlowego ds. Sprzedaży Krajowej Spółki.

Wystarczy wspomnieć, że w latach 1993 – 2010 na rynek energetyczny obie firmy dostarczyły między innymi 19 tysięcy ton olejów turbinowych REMIZ. – Dziś nie ma w naszym kraju turbiny parowej o mocy wyższej niż 100 MWe, która nie pracowałaby na remizach. – To nasz wspólny sukces – zdecydowanie mówi Wojciech Majka, prezes zarządu spółki ECOL. Co więcej, ECOL na przestrzeni kilku ostatnich lat wdrożyła oleje Remiz na urządzenia we flagowych inwestycjach energetycznych w Polsce – m.in. do turbozespołów (turbogeneratory i turbopompy wody zasilającej) nowych bloków Pątnów II, Łagisza 460 MW czy Bełchatów 858 MW oraz nowych turbin w Vattenfall Heat Poland (EC Żerań i EC Siekierki) i w Fortum Częstochowa oraz w wielu innych. Należy nadmienić, że wspomniane inwestycje były projektami z międzynarodowym nadzorem producentów (Alstom Power; Siemens AG; Voith Turbo, KSB i Sulzer), których udało się przekonać do najwyższej jakości usług i produktów polskich dostawców – Ecol i LOTOS Oil.

Serwis Olejowy postrzegany jest od dawna, jako jedno z narzędzi utrzymania ruchu. W zależności od przyjmowanych koncepcji oraz dostępnych środków budżetowych jego rola jest mniej lub bardziej istotna. - Spółka realizuje kontakty długoterminowe i stopniowo rozwija swoje usługi każdorazowo dostosowując je do możliwości zleceniodawców. Traktujemy to, jako inwestycję w przyszłą, bardziej już rozbudowaną współpracę. Z doświadczenia minionych lat wiemy, że to dobry kierunek – deklaruje Rafał Mirek.

Bez kompromisów

W energetyce nie ma mowy o wybieraniu rozwiązań tymczasowych. O kompromisach w jakości i dbałości o urządzenia. – Ciągłość pracy, lub potencjalne zagrożenia przestojami ma wymierne odniesienie do naszych pieniędzy – opowiadał Artur Leśniak. – Z czasem maleje tez zapotrzebowanie na adrenalinę, rośnie na święty spokój. Czyli bezawaryjna pracę, dlatego warto sięgać po sprawdzone rozwiązania – zdecydowanie podkreślał Leśniak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LOTOS OIL: Oleje i smary w energetyce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.237.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!