Promując Małopolskę, oprócz tradycyjnych czynników branych pod uwagę przez inwestorów, jak lokalizacja, infrastruktura, zaplecze akademickie i pracownicze, duży nacisk kładzie się na walory historyczne i kulturalne. Wynika to z tradycji postrzegania regionu jako ośrodka skupiającego życie kulturalne i intelektualne kraju. W tym regionie skupiają się inwestycje z sektora nowych technologii, badań i rozwoju oraz usług.
Małopolska z Krakowem korzysta z dosyć dogodnej lokalizacji w pobliżu aglomeracji śląskiej i południowych granic Polski. To także atuty związane z dobrym połączeniem z innymi kluczowymi regionami kraju – Śląskiem i Mazowszem z Warszawą. Międzynarodowe znaczenie regionu podnosi lotnisko w Balicach (drugie pod względem wielkości w Polsce) oraz autostrada A4 (w przyszłości łącząca Niemcy ze wschodem Europy). Przez region przebiega również europejski korytarz transportowy TINA III. Istniejąca sieć połączeń komunikacyjnych powoduje, że Małopolska jest transportowym łącznikiem między krajami Unii Europejskiej a Rosją i Ukrainą. Do infrastrukturalnych atutów regionu zalicza się również sześć drogowych przejść granicznych oraz jedno kolejowe w Leluchowie.
Najatrakcyjniejsze tereny inwestycyjne znajdują się w strefie środkowej województwa, w okolicach Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia, Wadowic, Myślenic czy Bochni. Obszary te, dosyć mocno zurbanizowane, charakteryzują się mocnym zapleczem kadry pracowniczej. Pozostałe regiony, czyli południe (silnie nastawione na turystykę) oraz północ (głównie obszary rolnicze), wciąż nie są wystarczająco wykorzystywane inwestycyjnie.