O najważniejszych szansach i zagrożeniach dla polskiej gospodarki będziemy rozmawiać podczas inauguracji Forum Zmieniamy Polski Przemysł. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych perspektywom, kondycji i problemom najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Podczas tegorocznej edycji Forum zostanie zaprezentowany specjalny raport o gospodarczych szansach i zagrożeniach. Już dziś prezentujemy fragmenty wypowiedzi przedstawicieli biznesu, które są pewnym zwiastunem tego niecodziennego projektu.
- Patrząc na polskie szanse i zagrożenia, widzimy przede wszystkim, jak duża liczba młodych ludzi kończących uczelnie trafia do zawodów związanych z przemysłem. To właśnie młode kadry są szansą na prężny rozwój polskich firm w kierunku Przemysłu 4.0 - mówi Tomasz Haiduk, członek zarządu Siemens Polska.
- Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w tym - zdaniem Grzegorza Dzika, prezesa firmy Impel - tkwi największy potencjał wzrostu polskiej gospodarki.
- Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, pytany o zagrożenia gospodarcze, wskazuje na zaniedbania w sprawie nowego systemu handlu emisjami ETS. Pytany o pozytywy podkreśla utrzymujące się na rynku hutniczym wzrosty. - W tym roku po raz piąty z rzędu poprawimy rekord zużycia stali - dodaje.
Tomasz Haiduk, członek zarządu Siemens Polska
Specyfiką branży przemysłowej jest planowanie długofalowe, uwzględniające nie tyle chwilową zwyżkę lub załamanie koniunktury, ale trendy długoterminowe. Patrząc z tej perspektywy na polskie szanse i zagrożenia, widzimy przede wszystkim, jak duża liczba młodych ludzi kończących uczelnie trafia do zawodów związanych z przemysłem.
To właśnie młode kadry są szansą na prężny rozwój polskich firm w kierunku Przemysłu 4.0. W prowadzonych przez nas badaniach "Smart Industry Polska" przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności podkreślają, jak bardzo potrzebują nowych, wykwalifikowanych pracowników. Wyniki tych badań potwierdzają też, że wkład młodych kadr jest już zauważalny, co ma przełożenie m.in. na wyższy poziom inwestycji w małych i średnich firmach przemysłowych.
Wśród czynników, które mogą hamować polski rozwój gospodarczy, wymieniłbym w pierwszej kolejności brak chęci do współpracy przedsiębiorstw między sobą, niską zdolność do łączenia sił w celu realizacji projektów. Do wspólnych prac nad innowacyjnymi projektami powinny zachęcać nie tylko "czynniki rynkowe", ale także państwo -poprzez politykę wspierania takich inicjatyw.
Grzegorz Dzik, prezes firmy Impel
Największy potencjał wzrostu polskiej gospodarki widzę w rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego. Możemy brać przykład z innych europejskich państw, w których zapewnienie finansowania, efektywnego zarządzania przy realizacji celów publicznych leży po stronie partnerów prywatnych. Dodatkową korzyścią rozwoju takiego partners-twa byłoby kreowanie międzynarodowych czempionów, mających korzenie biznesowe w naszym kraju.