PARTNERZY PORTALU

Moce na start: nowy rynek, nowe problemy, nowe koszty

Moce na start: nowy rynek, nowe problemy, nowe koszty
Zanim rynek mocy zacznie działać, czekają go korekty. W pandemii sceptyków wobec tego narzędzia nie ubyło... Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Ireneusz Chojnacki
    Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 10-10-2020 18:00

Pierwszy rok funkcjonowania rynku mocy w Polsce (2021) to dla odbiorców energii dodatkowe koszty, a dla energetyki - otwarcie nowego źródła przychodów. W roku bieżącym po raz pierwszy w aukcji głównej rynku mocy nie mogą już brać udziału elektrownie węglowe. Na ostatniej prostej przed startem rynku mocy sporo się jednak jeszcze może zdarzyć.

  • 5,4 mld zł to szacowany łączny koszt rynku mocy w roku 2021.
  • Przesunięcie pobierania opłaty mocowej to dla przemysłu połowicznie dobra wiadomość. Wciąż nie wiadomo, czy i jaki system ulg dla branż energochłonnych będzie obowiązywał w momencie wejścia opłaty w życie.
  • Rynek mocy będzie petryfikował strukturę polskiego miksu energii, co sprawi, że system ten będzie u nas droższy niż we Francji. Z drugiej strony rola generacji węglowej w rynku mocy wydaje się przesądzona i jest to tylko kwestią czasu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Moce na start: nowy rynek, nowe problemy, nowe koszty

  • pic-to-gram 2020-10-15 12:53:04
    Wejście tzw Rynku Mocy jest niczym innym jak uzupełnieniem tylko Rynku Energii, który nie pokrywał wszystkich kosztów wytwórców w szczególności elektrowni konwencjonalnych. To że Autor tej informacji nie rozumie kwalifikacji wszystkich kosztów i ich nie odróznia od cen ofertowych w hurcie wyznaczanych wg kryterium "X-bid" to wiemy od dawna. A to zjawisko niedopłaty do produkcji energii, wynikające z kosztu stałego nie pokrywanego w transakcjach na TGE, zostało pogłebione po ustawowym obowiązku 100% obrotu energią na giełdzie. Stąd "uzupełnienie" przychodów wytwórców energii przez dodatkowy strumień przychodów nieszczęśliwie nazwany Rynkiem Mocy, ale dającym szansę na nowe inwestycje w energetyce. A to że KE i PE nie dopuszczają rozwoju energetyki opartej na węglu, to już polityka promocji rosyjskiego gazu w UE. Proste jak drut ten co leży w magazynie !!!!!!
  • Aro 2020-10-12 10:29:50
    A w jaki sposób wiatraki i PV mają bilansować KSE? Jeżeli poprzez budowę nowych mocy w el. gazowych i elektrownie gazowe maja pracować jako szczytowe to jaki będzie koszt energii i usługi systemowej związanej z bilansowaniem systemu? Odnośnie importu energii : energia nadmiarowa z niemieckich wiatraków i PV jest wtłaczana do naszej sieci , bo już teraz jest tak że generacja jest czasami większa niż zapotrzebowanie. Gdyby nie eksport to musieli by wyłączać wiatraki i PV.
  • Rak 2020-10-11 05:56:57
    PiS tworzy kolejny podatek, a wystarczylo nie blokowac inwestycje w nowe wiatraki, ustawa odleglosciowa, oraz postawic na atom
  • robbo2k 2020-10-10 20:12:41
    Warto powiedzieć jednak iz bloki weglowe w Kozienicach, Opolu i Jaworznie oraz Ostrołęce i Turowie będą uczestniczyć w rynku mocy przez 15 lat. wiele zmodernizowanych do BAT przez 5 lat od momentu wygrania aukcji. Warto wspomniec iz elektrownie dostana po 300mln za 1GW mocy rocznie a prace nie musi wykonywac blok przedsyawiony do aukcji a dowolny inny w tej samej grupie. Tak czy siak jednak wegiel jest trupem.
    • Ben 2020-10-11 08:00:18
      To dodaj resztę to tego stwierdzenia, że skoro węgiel jest trupem zostaniemy skazani na zakup energii, a co za tym idzie będziemy płacić za droższy prąd. W konsekwencji cena energii pójdzie w górę. I to nie mało
      • robbo2k 2020-10-11 10:26:00
        Skąd pomysł że prąd importowany jest droższy? Skąd pomysł iż prąd z wiatraków jest droższy? Opowiadasz banialuki. Rynek mocy pokazał jeden ważny aspekt. Koszt 1GW mocy oddany pod piecze PSE kosztuje 33zl za MWh tyle każdy obywatel dopłaci. Energia z wiatraków + 1GW mocy zabezpieczony w gazie kosztuje 241zl za MWh przez najbliższe 15lat
      • robbo2k 2020-10-11 10:27:43
        Dlaczego zakup energii jest droższy? Skoro to Polska ma najwyższe ceny rynkowe.
    • realista 2020-10-11 11:49:24
      Trol Ben znowu powtarza swoje brednie. Już mamy bardzo drogą energię z najdroższego węgla na świecie który dalej drożeje i opłat za emisje CO2. A za chwilę będzie jeszcze drożej bo wejdzie bardzo drogi rynek mocy na ratowanie coraz mniej opłacalnych elektrowni węglowych. Do tego powtarza kłamstwo że energia z importu jest droższa od naszej. O tym że schyłkowy węgiel jest już trupem wied zą wszystkie kraje UE oprócz nas i dlatego odejdą od niego już za 10 lat a Niemcy już za 18 lat.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.230.180