PARTNERZY PORTALU

MVV Polska - przyszłość w energii wiatru

MVV Polska - przyszłość w energii wiatru
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Paweł Ćwiek
  • Dodano: 19-04-2001 00:00

Ostatni rok XX wieku przyniósł u naszych zachodnich sąsiadów kolejny rekord w energetyce wiatrowej - do sieci energetycznej podłączono 1469 nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1668 MW. W skali roku oznacza to wzrost mocy zainstalowanej o 38% do poziomu 6113 MW.

Stawia to Niemcy na pozycji niekwestionowanego lidera zarówno w Europie jak i na Świecie. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone, Hiszpania, Dania i Indie. Polska na tej liście zajmuje jedno z ostatnich miejsc, wyprzedzając jedynie Rosję, Ukrainę i Czechy. Pomimo tego również w naszym kraju obserwujemy rosnące zainteresowanie energetyką wiatrową. Od początku 2001 roku obwiązuje nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki regulujące obowiązek zakupu energii ze źródeł odnawialnych. Wprawdzie nie spełnia ona wszystkich oczekiwań zainteresowanych energetyką wiatrową (np. w sprawie ustalenia ceny sprzedawanej energii), to jednak stanowi podstawę do realizacji dużych projektów.

Nie tylko tam, gdzie mocno wieje
W Niemczech rozwój energetyki wiatrowej nie ogranicza się tylko do Wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego. Także na obszarach śródlądowych liczba inwestycji, a więc i przyrost mocy zainstalowanej jest imponujący. W Saksonii-Anhalt, kraju związkowym położonym w środkowej części Niemiec na obszarze Niziny Niemieckiej oraz masywu Gór Harzu, w zeszłym roku zainstalowano siłownie wiatrowe o łącznej mocy 189 MW. Jeśli przyjrzeć się bliżej warunkom wiatrowym w tym landzie, to od razu samoistnie nasuwa się podobieństwo do warunków wiatrowych w Środkowej Polsce. Jednakże oprócz wiatru tego typu inwestycje wymagają wsparcia ze strony państwa w dziedzinie promowania ekologicznych, czystych, technologii. Prawo niemieckie reguluje nie tylko obowiązek zakupu energii ze źródeł odnawialnych, ale także gwarantuje producentowi dobrą cenę sprzedaży, znaną na etapie planowania inwestycji. Sprawia to, że inwestowanie w energetykę wiatrową jest opłacalne, a ponoszone ryzyko możliwe do oszacowania. Dodatkowo pojawiającą się korzyścią, odczuwaną przez wszystkich, jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MVV Polska - przyszłość w energii wiatru

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!