Nadchodzą młodzi inżynierowie - ile mogą zarobić?

Nadchodzą młodzi inżynierowie - ile mogą zarobić?
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: BDI
  • Dodano: 31-08-2009 00:00

Średnie wynagrodzenie brutto inżynierów w lipcu 2009 roku wyniosło 4 874 PLN. W stosunku do ubiegłego miesiąca wzrost był niewielki, zaledwie 0,5%. Natomiast w stosunku do lipca ubiegłego roku nastąpił spadek o 5,5%. Bezrobocie w lipcu wzrosło o 0,1% i wyniosło 10,8% (GUS) - podaje Anna Strożek, starszy specjalista ds. Analiz w Banku Danych o Inżynierach.

W świetle najnowszego „Miesięcznego Raportu Płacowego - Wynagrodzenia Inżynierów”, opracowanego przez analityków BDI, 25% inżynierów zarobiło w lipcu powyżej 5 650 zł. Próg, jaki należy przekraczać, aby plasować się w grupie zarabiających najwięcej permanentnie się obniża. W lipcu zmalał o niespełna jeden procent. Obniża się też poprzeczka płacowa wyznaczająca górną granicę dla osób najmniej zarabiających. W lipcu 10% inżynierów zarobiło poniżej 2 100 zł. W ubiegłym miesiącu granica ta była o 4,5% wyższa i wynosiła 2 200 zł.

Niezmiennie najniższe zarobki otrzymują najmłodsi inżynierowie mimo, że w tym miesiącu, jako jedni z niewielu mogą pochwalić się nieznacznym wzrostem płac. Osoby w przedziale wiekowym 21-25 lat zarobiły średnio 3 224 zł (wzrost +2,7%), 26-30 lat: 4 364 zł (wzrost +0,7%). W lipcu młodzi inżynierowie stanowili 69,4% populacji biorącej udział w analizie wynagrodzeń. Mają inżynierskie wykształcenie, niektórzy kilkuletnie doświadczenie, stanowią najliczniejszą grupę wiekową na polskim rynku, a jednocześnie najmniej zarabiającą. Młodzi inżynierowie najbardziej odczuwają skutki kryzysu. Ci bez doświadczenia są w ostatniej kolejności brani pod uwagę podczas rekrutacji, a podczas zwolnień są pierwsi na liście. Zaś po wakacjach na rynek trafią nowi inżynierowie – absolwenci poszukujący pracy – komentuje Anna Strożek.

- Dlatego tak wielu młodych inżynierów, a także tych z wieloletnim doświadczeniem decyduje się na założenie własnej firmy – zauważa Specjalistka. Średnie zarobki osób prowadzących własną działalność gospodarczą znalazły się w lipcu na drugim miejscu, zaraz po wynagrodzeniach osób na stanowiskach zarządczych i dyrektorskich. Właściciele firm zarobili średnio 8 268 zł. Stanowią oni 1,4% populacji biorącej udział w lipcowej analizie wynagrodzeń.

Zdaniem Anny Strożek pracodawcy powinni mieć na uwadze, że młodzi inżynierowie nie zawsze będą godzić się na pensje, które nie zaspakajają podstawowych potrzeb. Zwłaszcza, że trwająca dekoniunktura sprzyja usamodzielnianiu się na rynku pracy. Młodzi przedsiębiorcy mogą tańszym kosztem założyć własną firmę – dotacje z EFS, niższe ceny lokali, narzędzi do pracy, możliwość zaoferowania konkurencyjnych cen towarów i usług. Bessa to nowe wymagania rynku. W cenie są konkurencyjne pomysły i rozwiązania, które mogłyby je spełnić. Jest większy popyt na atrakcyjne cenowo alternatywy.

W lipcu najwyższe płace specjaliści DBDI odnotowali w takich branżach jak: nieruchomości, development (średnie wynagrodzenie wyniosło 9 831 zł), telekomunikacja (6 204 zł), doradztwo, konsulting (6 178 zł), gazownictwo (5 765 zł), budownictwo (5 735 zł), branża drzewna i meblarska (5 663 zł) oraz materiały budowlane (5 618 zł).

- Ci młodzi inżynierowie, którym brakuje pomysłu odwagi lub zapału do założenia własnej firmy, powinni włożyć trochę wysiłku w podnoszenie własnych kwalifikacji – sugeruje Aleksandra Cabaj, konsultantka ds. Rekrutacji w Banku Danych o Inżynierach. Rożnego rodzaju szkolenia językowe z zakresu kompetencji miękkich lub techniczne mogą okazać się wartościowe zarówno dla potencjalnego pracodawcy jak i przyczynić się do ustabilizowania pozycji w obecnej firmie – kontynuuje konsultantka. W lipcu ponownie najpopularniejszy okazał się język angielski (jego znajomość zadeklarowało 68,3% inżynierów biorących udział w lipcowej analizie wynagrodzeń), niemiecki (28,2%) i rosyjski (21,7%). Wynagrodzenia osób znających przynajmniej jeden język obcy na poziomie dobrym lub bardzo dobrym oscylowały wokół 5 000 zł.

- Warto robić też uprawnienia i certyfikaty lub rozpocząć studia podyplomowe. Tu też można skorzystać z oferty EFS – sugeruje Aleksandra Cabaj. Wśród osób, które ukończyły studia podyplomowe odnotowaliśmy w lipcu średnie wynagrodzenie wyższe o ok. 500 zł od osób bez dodatkowych studiów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzą młodzi inżynierowie - ile mogą zarobić?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!