Największe polskie spółki przemysłowe od pięciu lat systematycznie zwiększają przychody

Największe polskie spółki przemysłowe od pięciu lat systematycznie zwiększają przychody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Tomasz Starzyk
  • Dodano: 04-11-2019 11:35

Potencjał polskiego przemysłu tworzy rosnąca siła eksportu i jego zróżnicowany asortyment, konkurencyjność kosztowa produktów oraz silny popyt wewnętrzny. To wniosek z analizy 800 największych przedsiębiorstw przemysłowych, którą dla magazynu gospodarczego Nowy Przemysł i portalu WNP.PL przygotowała firma Bisnode.


Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zestawienie, opublikowane na WNP.PL, powstało na osnowie o przeprowadzonej przez Bisnode Polska analizy blisko dziesięciu tysięcy firm. Jest efektem kompleksowego badania sytuacji finansowej polskiego sektora przemysłowego.
  • Zebrane dane jasno dowodzą, że pozostaje on w znakomitym stanie.
  • Spółki przemysłowe na przestrzeni pięciu ostatnich lat systematycznie zwiększały swój przychód.

Aż 63,1 proc. uwzględnionych w badaniu firm jest w bardzo dobrej kondycji finansowej; kolejne 14 proc. w ocenie Bisnode Polska - w dobrej. Zaledwie 22 proc. spośród zbadanych spółek znajduje się w słabej sytuacji finansowej; tylko 13 proc. - w bardzo złej.

W górę

Warto podkreślić, że spółki przemysłowe na przestrzeni pięciu ostatnich lat systematycznie zwiększały swój przychód. Z danych za rok 2018 wynika, że ich sprzedaż wzrosła o 19 proc., wobec 16 proc. wzrostu w roku 2017 roku i 7 proc. w 2016.

Dobrą kondycję polskiego sektora produkcji przemysłowej potwierdzają również informacje dotyczące upadłości firm zebrane w sądach gospodarczych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku ogłoszono upadłość blisko 120 firm. To o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Przykładowo: z 27 do 16 zmniejszyła się liczba upadłości w pierwszych półroczach lat 2018 i 2019 w sektorze produkcji metali i metalowych wyrobów gotowych. Podobnie jest w branży produkcji maszyn i urządzeń; tam liczba bankructw spadła o połowę. Pozytywny trend odczuwalny jest również w branży budowlanej: w pierwszej połowie roku 2019 ogłoszono blisko 60 bankructw firm budowlanych; w roku 2018 było ich 73. Spadek wynosi więc 16 proc.

Odsetek firm będących w bardzo dobrej kondycji finansowej rośnie proporcjonalnie do wielkości firmy. W najlepszej sytuacji są spółki duże, z przychodem za ostatni rok obrachunkowy przekraczającym miliard złotych. Z analiz Bisnode Polska wynika, że aż 9 na 10 badanych firm pozostaje w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej.

Na tym tle nieznacznie gorzej prezentują się spółki z rocznym przychodem w przedziale od miliarda do 500 mln zł. Tu 63 proc. to podmioty w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a kolejne 25 proc. - w dobrej. Duża polaryzacja cechuje jedynie sektor firm średnich i małych, które na potrzeby naszego zestawienia definiowane są jako podmioty z przychodem od 500 mln do 100 mln oraz poniżej 100 mln zł.

Najwięksi

Zestawienie zdominowały spółki z branż powszechnie uznawanych za najbardziej wartościowe i newralgiczne dla polskiej gospodarki. Otwiera je PKN Orlen - gigant w sektorze wytwarzania i przetwarzania produktów rafinacji ropy naftowej. To nie tylko największa firma w Polsce i potentat w skali Europy Środkowo-Wschodniej, ale także koncern, który znalazł się na 45. miejscu w światowym rankingu S&P Global Platts TOP250.

Łączne przychody Orlenu z drugą na liście Grupą Lotos stanowią blisko 20 proc. przychodów wszystkich firm zbadanych przez Bisnode Polska. I choćby tylko to pokazuje ich wielkość i znaczenie dla polskiej gospodarki. Zwłaszcza w kontekście planów przejęcia Lotosu przez Orlen. Ewentualny efekt tej fuzji poznamy jednak najwcześniej na początku 2020 roku.

Komisja Europejska uznała bowiem, że potrzebuje więcej czasu na rozpatrzenie wniosku dotyczącego połączenia obu firm i zbadanie, czy nie doprowadzi ono do ograniczenia konkurencji oraz wzrostu cen w Polsce i na innych rynkach.

Dobre wyniki finansowe polskich spółek paliwowych zostały wypracowane w trudnym dla światowej gospodarki okresie i w mało sprzyjających warunkach makroekonomicznych - przy średniorocznej cenie ropy naftowej wyższej o 30 proc. i gazu ziemnego o 29 proc. Nie zmienia to faktu, że wzrost przychodów jest efektem wielu nachodzących na siebie czynników. Wśród nich należy wymienić coraz lepsze wskaźniki finansowe, rosnącą sprzedaż wewnętrzną oraz ceny paliw. Nie bez znaczenia jest również systematyczny wzrost polskiego PKB, który w bezpośredni sposób wpływa na rosnący popyt na paliwa, a co za tym idzie - na produkty naszych największych firm paliwowych.

Zestawienie największych spółek energetycznych otwiera PGE. Łącznie przychody ze sprzedaży netto całej Grupy PGE wyniosły w 2018 roku 25,95 mld zł, wobec 23,1 mld zł rok wcześniej.

Analizując jednak dane finansowe największych firm sektora energii, można zauważyć, że z każdym rokiem, mimo rosnących przychodów, w znaczący sposób spada ich wynik finansowy. Analitycy Bisnode Polska poddali analizie blisko 190 spółek energetycznych. W ciągu ostatniego roku obrachunkowego ponad 150 spośród nich wykazało spadek dynamiki wzrostu wyniku finansowego. Dotyczy to wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości. Z całą pewnością nie pomogła im zapowiedź zamrożenia cen energii ogłoszona w końcu 2018 roku. To, plus zawirowania polityczne wokół czterech największych polskich spółek energetycznych, odbiło się negatywnie na ich giełdowej wycenie.

Doskonałą kondycję polskiego przemysłu potwierdzają nie tylko jednostkowe wyniki poszczególnych firm, wyraźny i co ważne - permanentny spadek liczby upadłości czy wysokie oceny kondycji finansowej. Potencjał polskiego przemysłu tworzy zbieg kilku czynników: rosnąca siła eksportu i jego zróżnicowany asortyment, konkurencyjność kosztowa produktów oraz silny popyt wewnętrzny.

Metodologia

Zestawienie największych firm przemysłowych jest wynikiem współpracy wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska oraz redakcji Magazynu Gospodarczego Nowym Przemysł.

Proces przebiegał w kilku etapach. W pierwszej fazie, posługując się kodami branżowymi PKD, wyodrębniono przedsiębiorstwa działające w szeroko pojętej branży produkcji przemysłowej. Następnie zostały one podzielone na kilka grup, co pozwoliło stworzyć rankingi branżowe. Na podmioty wskazane w pierwszej fazie zostały nałożone dostępne dane finansowe za lata poprzednie. Przedsiębiorstwa uszeregowano według wielkości i dynamiki sprzedaży. To w konsekwencji pozwoliło na wyłonienie firm największych i najbardziej dynamicznie zwiększających swoją sprzedaż.

Ranking do obejrzenia (wygodna wyszukiwarka danych) i pobrania tutaj

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Największe polskie spółki przemysłowe od pięciu lat systematycznie zwiększają przychody

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!