Nauka i gospodarka - nowa wędka na Śląsku

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl (off)
  • Dodano: 16-10-2007 00:00

W Rybniku (Śląskie) otwarto kolejny, dziesiąty w kraju, tzw. Punkt Kontaktowy Inicjatywy Technologicznej I. Placówka jest kolejnym elementem programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mającego dofinansowywać projekty badawcze wykorzystywane w gospodarce i wspierającego instytucje pośredniczące w kontaktach nauka-przemysł.

Ogólnopolski projekt Inicjatywa Technologiczna I to przedsięwzięcie służące lepszemu wykorzystaniu projektów badawczych w gospodarce, a co za tym idzie podniesieniu konkurencyjności polskich firm i wsparciu instytucji pośredniczących w kontaktach nauka-biznes.

Na finansowanie Inicjatywy Technologicznej, będącej co do celów kontynuacją programu znanego pn. Wędki Technologicznej, w tym roku przeznaczono 300 mln zł. W przyszłym roku w planach jest 1,2 mld zł, a w 2009 - 1,5 mld złotych.

Z jednej strony projekt ma współfinansować projekty badawczo-rozwojowe w firmach w taki sposób, by zintensyfikować współpracę biznesu z nauką. Z drugiej – finansowanie określonych badań w jednostkach naukowych ma wspierać takie rodzaje działalności badawczej, która przybliży naukę do gospodarki. Instytucje naukowe muszą jednak udowodnić, że wyniki badań znajdą zastosowanie w biznesie.

Odrębny moduł projektu ma na celu wspieranie centrów transferu technologii, inkubatorów przedsiębiorczości i innych pośredników między nauką i biznesem.

Działania punktów konsultacyjnych istniejących już w 10 miastach Polski (głównie przy uczelniach wyższych i instytucjach zajmujących się transferem technologii) ma służyć zarówno naukowcom, jaki i przedsiębiorcom zainteresowanym wdrożeniami nowych technologii. Punkty zajmują się wyszukiwaniem ekspertów, którzy będą oceniać komercyjny potencjał projektów badawczych ubiegających się o dofinansowanie z programu Inicjatywa Technologiczna, monitorują ich realizację oraz promują przedsięwzięcie w regionie.

Uruchomiony w Rybniku punkt kontaktowy jest pierwszym przedstawicielstwem Inicjatywy technologicznej w woj. śląskim.

Ponad 60 proc. środków wydawanych w Polsce na badania i rozwój (B+R) pochodzi z budżetu państwa, co oznacza, że struktura tych nakładów jest dokładnie odwrotna niż założono w Strategii Lizbońskiej.

Tylko 480 działających w krajów firm (spośród 2 mln przedsiębiorstw) prowadziło jakąkolwiek działalność badawczo-rozwojową (dane za rok 2004). Spośród osób pracujących w sektorze B+R tylko 6,5 proc. jest zatrudniony w przedsiębiorstwach, podczas gdy ten sam wskaźnik dla krajów tzw. starej 15 UE wynosi 50 proc.

W badania i rozwój inwestuje zaledwie co dziesiąta firma w kraju. Polska wypada blado także w statystyce patentów, która jest jednym z podstawowych wskaźników innowacyjności.

oprac. off
Więcej informacji o projekcie www.initech.nauka.gov.pl

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauka i gospodarka - nowa wędka na Śląsku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!