Niższe podatki - lepsza gospodarka

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: (mg)
  • Dodano: 31-10-2001 00:00

"Niższe podatki - lepsza gospodarka. Konferencja o systemie podatkowym" - pod takim tytułem, 29 sierpnia w Warszawie, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zorganizowała spotkanie z udziałem najwybitniejszych biznesmenów, ekonomistów i polityków, poświęcone systemowi podatkowemu w Polsce.

Podczas konferencji system naszych podatków zdiagnozowali m.in. Zbigniew Niemczycki z Polskiej Rady Biznesu i Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Witold Orłowski z Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych wskazał na pięć głównych zarzutów wobec polskiego systemu podatkowego. I tak, zdaniem Witolda Orłowskiego, nasz system podatków nie zachęca do oszczędzania i inwestowania, nie przyczynia się do wzrostu konkurencyjności Polski jako miejsca do produkowania i inwestowania, nie sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy, nie premiuje uczciwości, a w końcu jest niestabilny i podatny na manipulacje polityczne. Na warszawskiej konferencji zaprezentowano systemy podatkowe w innych krajach oraz ich wpływ na rozwój gospodarki. Przedstawiono także i na konferencyjnym forum oceniono programy podatkowe partii politycznych.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zapoznała uczestników spotkania z "Manifestem Podatnika" PKPP, w którym czytamy m.in.: "Otwarty polski rynek, proces akcesyjny do UE, to wyzwanie dla naszych firm. Musimy być konkurencyjni cenowo, technologicznie i jakościowo. Sprzyjać temu musi dobry system podatkowy. W ostatniej dekadzie prywatni pracodawcy pokazali, że potrafią zbudować firmy "z niczego", rozwijać je, zwiększać zatrudnienie, zmierzyć się z zagraniczną konkurencją. W odpowiedzialności za rozwój naszych firm, w trosce o naszych pracowników z niepokojem stwierdzamy, że nasze państwo w niedostatecznym stopniu tworzy warunki prawne do realizacji naszej powinności". Zdaniem konfederacji, pracodawcom ułatwiłby działanie system podatkowy, opracowany zgodnie z dziesięcioma tezami "Manifestu Podatnika". PKPP postuluje w nich o ustanowienie podatków równych dla wszystkich, o zachowanie neutralności podatku (finansowanie z podatków działalności państwa nie zaś regulowanie bieżącej działalności gospodarczej, o uproszczenie systemu podatkowego, o stworzenie systemu, który motywowałby do pracy i podnoszenia kwalifikacji oraz zapewniał konkurencyjność gospodarki, o zachowanie równości stron i zasady domniemania niewinności w postępowaniu skarbowym, a także wprowadzenie dwuinstancyjnego postępowania skarbowego, zaostrzenie odpowiedzialności organów skarbowych za skutki błędnych decyzji podatkowych, wprowadzenie jednolitego orzecznictwa organów skarbowych oraz udzielanie podatnikom przez organa skarbowe szybkiej i rzetelnej pomocy, o zapewnienie trwałości i stabilności systemu podatkowego, a także - o wprowadzenie instytucji Rzecznika Praw Podatnika. "Zasady te są naszym prawem, a obowiązkiem państwa jest tworzenie takiego systemu, który będzie je realizował" - napisano w Manifeście Podatnika Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niższe podatki - lepsza gospodarka

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!