Norma dla środowiska

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor:
  • Dodano: 19-11-2001 00:00


Rozmowa ze Stanisławem Paterem, członkiem Zarządu RW TÜV Polska

W latach 80 na świecie, a w latach 90 także i w Polsce zaobserwowano zainteresowanie zakładów produkcyjnych realizacją przeglądów i auditów środowiskowych. Ich celem było określenie zakresu wpływu produkcji na środowisko naturalne w celu zbadania możliwości kontroli tych oddziaływań. Zabiegi te prowadzone są nadal, ze względu na wzrastające obostrzenia legislacyjne w zakresie ochrony środowiska, jak również dla zmniejszenia ryzyka odpowiedzialności cywilnej i karnej oraz możliwości eliminacji kosztów dzięki kompleksowym działaniom prośrodowiskowym takim jak np. racjonalna gospodarka surowcami i energią.
- Dlaczego firmy podejmują starania o uzyskanie certyfikatu ISO 14001?
- Powodów może być kilka. Na pierwszym miejscu widziałbym nacisk ze strony klientów, szczególnie wielkich producentów samochodowych, jak Ford, Fiat, Opel. Niektóre firmy samochodowe, np. Fiat same posiadają już (jak w przypadku Fiat Auto Poland) certyfikaty zarządzania środowiskiem. Są też firmy, które z innych powodów wprowadzają systemy - na przykład firmy z tzw. listy 80 największych "trucicieli". Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że chcą one uzyskując odpowiednie certyfikaty pokazać, że robią wszystko co możliwe, finansowo i technicznie aby zostać z tej listy skreślonym. Według naszej opinii właśnie w tego typu firmach systemy zarządzania środowiskowego są szczególnie polecane, bo największe, widoczne efekty będą tam, gdzie największe jest szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Są to przede wszystkim takie branże jak hutnictwo, przemysły chemiczny i spożywczy. Również zainteresowane certyfikatem są firmy usytuowane na terenie dużych miast - tam z kolei odczuwają silny nacisk ze strony otoczenia, zarządów miast. Niektóre firmy wyprzedzają te działania w celu uniknięcia ewentualnych konfliktów z władzami miejskimi. Poprzez wprowadzanie systemu i jego certyfikację firmy chcą pokazać, że czynią wszystko co jest możliwe dla minimalizacji zagrożenia środowiskowego i - co ważne - czynią to w sposób uregulowany. Istotą normy ISO 14001 jest przecież stałe zmniejszanie negatywnego oddziaływania na środowisko.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Norma dla środowiska

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.177.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!