Nowe technologie dla Śląska - Spotkanie z cyklu Nowy Przemysł

Nowe technologie dla Śląska - Spotkanie z cyklu Nowy Przemysł
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor:
  • Dodano: 19-04-2001 00:00

Górny Śląsk nie jest już regionem, który w całej Polsce kojarzy się z kwitnącym przemysłem górniczym i hutniczym. Teraz te dwie "lokomotywy gospodarki" stoją już na wyłączonym z ruchu bocznym torze. Czy Ślązaków czeka kryzys gospodarczy, a może już ich dotknął?

Na szczęście uczestnicy konferencji "Nowe technologie dla Śląska" nie zastanawiali się nad przyczynami regionalnych problemów. Szukali sposobu na nowy wizerunek Śląska, który ma wypracować wykształcona młodzież, zdolna do ciężkiej i twórczej pracy. Politycy i biznesmeni przyszłość regionu widzą w medycynie, motoryzacji i informatyce. Jednak naukowcy podkreślali, że górnictwo i hutnictwo, poparte technologiami informatycznymi, może powrócić. Zdaniem marszałka Jana Olbrychta, kluczem do sukcesu jest prowadzenie niezmiennej polityki gospodarczej. Musimy się zdecydować na jedną dziedzinę gospodarki i wciąż ją doskonalić, mówił marszałek. Z kolei Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej optował za "rozbranżowieniem" Śląska. Monokultura gospodarcza nie jest dobrym rozwiązaniem, mówił Piotr Wojaczek. Dyskusjom nie byłoby końca, gdyby nie Jerzy Szymura, prezes 2Si, który przedstawił projekt stworzenia... polskiej Doliny Krzemowej. Jednak, by taki pomysł zrealizować potrzebna jest współpraca aż 200 firm informatycznych, z czterech województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.
Prezes 2Si przekonując do swego projektu przedstawił kilka faktów. Już w 1998 roku spółki informatyczne z obszaru potencjalnej Doliny Krzemowej zarobiły prawie milion złotych, a rok później już 1,5 miliona. Okazuje się, że dynamiką zysków wspomniane firmy wyprzedzają przedsiębiorstwa z innych regionów Polski. Istnieje możliwość inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych, co przynosi ulgi podatkowe. Co trzeci absolwent wyższej uczelni studiował na Śląsku, a dwadzieścia lat temu w Indiach powstało centrum technologii informatycznych, które dziś dla przedsiębiorstw z branży stanowi ogromną konkurencję. - Jeżeli uda się Szymurze namówić dwustu prezesów do wspólnego projektu to świetnie, jednak trzeba pamiętać, że jego realizacja nastąpi za kilka lat, a poziom światowy osiągniemy za lat kilkadziesiąt. Do tej pory Śląsk gospodarczo upadnie, tymczasem potrzebujemy doraźnych rozwiązań - mówił Robert Idzicki, prezes spółki Provns.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe technologie dla Śląska - Spotkanie z cyklu Nowy Przemysł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!