Nowe życie starej kopalni

Nowe życie starej kopalni
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zabytki techniki to u nas wciąż mało popularny obszar turystycznych penetracji. Tymczasem wizyta w dawnej kopalni, fabryce czy w skansenie techniki może okazać się niezapomnianą przygodą. Przypadek kopalni Guido w Zabrzu dobrze ilustruje nowoczesne podejście do turystyki przemysłowej.

Zwiedzanie zabytków kojarzy się zwykle z biernym podziwianiem fasad, płócien i marmurów. Coraz częściej jednak zwiedzający domaga się atrakcji, w których mógłby czynnie brać udział. Kapryśnych turystów nuży zaliczanie "standardowych" atrakcji. Jedną z alternatyw stają się obiekty stanowiące dziedzictwo przemysłowe, obrazujące osiągnięcia cywilizacyjne. W tej dziedzinie mamy wciąż sporo do nadrobienia, a sprzyja temu potencjał unikatowych obiektów. Zabytkowe kopalnie i sztolnie, zaadaptowane do nowych funkcji fabryki, browary, ekspozycje maszyn i wciąż działające instalacje przemysłowe w stylu retro, zabytkowe szlaki i środki transportu. Wszystko to, odpowiednio zaaranżowane i wypromowane, może stać się naszą turystyczną specjalnością. Zabytki techniki to nie tylko atrakcja dla przyjezdnych, ale także ważne świadectwo zbyt często odsuwanej w cień części wspólnego dziedzictwa - dorobku ludzi przedsiębiorczych, pomysłowych i pracowitych.

Polskim zagłębiem turystyki przemysłowej staje się Górny Śląsk - region, o którym stało się głośno w całej Europie na przełomie XVIII i XIX wieku za sprawą gwałtownego rozwoju przemysłu. Tu, na Śląsku, stosowano wówczas najnowsze osiągnięcia techniki. Dziś region szybko zmienia tradycyjne oblicze, a dla wielu przestrzeni poprzemysłowych szuka się nowych zastosowań. Galeria sztuki w szybie kopalnianym, lofty w spichlerzu czy w wieży ciśnień, sieć przemysłowej kolei wąskotorowej służąca edukacji i rekreacji - takie metamorfozy nie budzą na Śląsku zdziwienia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe życie starej kopalni

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!