Oblicze polskiego bezrobocia

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Rafał Adamczyk
  • Dodano: 19-04-2001 00:00

Ze wszystkich wskaźników, obrazujących stan polskiej gospodarki, na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się stopa bezrobocia. W każdej gospodarce poziom bezrobocia w okolicach 3 - 4% jest nieunikniony, a nawet konieczny. Mówi się wtedy o tzw. bezrobociu naturalnym. W Polsce, bezrobocie wzrosło w styczniu br. do 15,6%, z 15% w grudniu i 13,7% w styczniu 2000 roku. W urzędach pracy w końcu stycznia zarejestrowanych było 2 835 600 bezrobotnych, przy czym prawie 80% osób nie posiadało prawa do zasiłku.

Gdyby uwzględnić wyniki badań BAEL prowadzone przez GUS według kryteriów Międzynarodowej Organizacji Pracy już w IV kwartale ubr. stopa bezrobocia wynosiła 16,0%. Analizując wspomniane wskaźniki należy pamiętać, że obejmują one tylko bezrobocie oficjalne. Dla porównania bezrobocie w Unii Europejskiej (EU15) pod koniec roku 2000 wynosiło 8,1%, natomiast w USA tylko 4,0%.
Analizując dane dotyczące miesięcznych stóp bezrobocia w latach 1999 - 2000 (wykres 1) poza tendencją szybkiego wzrostu w skali roku można zauważyć zjawisko zmniejszania się bezrobocia w okresie prac sezonowych. Jednak w związku z charakterem tych ofert nie wpływają one na stabilizację rynku pracy. W grudniu 2000 roku podstawowy napływ bezrobotnych to ponowne rejestracje - 75,7%, natomiast osoby zarejestrowane po raz pierwszy stanowiły 24,3%. Analizując strukturę bezrobocia na koniec roku 2000 osoby zarejestrowane po raz pierwszy stanowiły aż 35,8% tej populacji. Tabela 1 pokazuje ponadto niepokojące zjawisko, że znaczna część odpływu bezrobotnych to osoby wyłączone z rejestru z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy (43,18% odpływu w grudniu, 33,02% odpływu w 2000 roku), a to wcale nie oznacza, że osoby te podjęły pracę. Tym bardziej że polski rynek pracy charakteryzuje się niską płynnością, czyli stosunkiem liczby osób bezrobotnych, które podjęły pracę w danym okresie do liczby osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne. W grudniu 2000 r. wskaźnik ten wyniósł tylko 23,5%, natomiast w kwietniu, który w ujęciu wskaźnika napływ/odpływ bezrobotnych był najkorzystniejszym miesiącem (odpływ w ujęciu GUS był o 30,4% większy od napływu) i stopa bezrobocia spadła o 0,2%, wskaźnik płynności rynku pracy wyniósł 74,5%. Ponadto pewna grupa osób faktycznie bezrobotnych nie rejestruje się, wychodząc z założenia, że nie przyniesie im to korzyści ekonomicznych - dotyczy to zwłaszcza osób nie posiadających prawa do zasiłku. Za bezrobotnego nie można uznać właściciela lub posiadacza nieruchomości rolnej o powierzchni użytkowej przekraczającej 2 ha przeliczeniowe oraz żadnego z członków jego rodziny. Statystyka nie obejmuje osób pracujących "na czarno"(ocenia się, że w Polsce w ten sposób pracuje ok. 1,5 mln osób). To powoduje bardzo dużą względność danych o bezrobociu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oblicze polskiego bezrobocia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!