Za rozwojem rynku informatycznego podąża ewolucja branży automatyki przemysłowej. Te ściśle powiązane ze sobą sektory uzupełnia telekomunikacja, bez której kompleksowa automatyzacja przedsiębiorstw nie jest możliwa. Ewolucję rynku wymuszają również klienci. Do niedawna liczącym się kontrahentem, dla każdego przedsiębiorstwa branży automatycznej, był niewątpliwie sektor górniczy. Teraz górnictwo to zły klient. Poszukując nowych rynków zbytu, a jednocześnie pozostając wiernym energetyce i hutnictwu, firmy automatyzujące polski przemysł szukają nowych klientów. Skłaniając się ku branży motoryzacyjnej, chemicznej i spożywczej, szukają najczęściej nowych rozwiązań i wdrażają ewolucyjne systemy.
TPS (Total Plant Solution) i PlantScape oraz system blokad i zabezpieczeń SMS FSC, produkty proponowane przez specjalistów z Honeywella, najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle petrochemicznym, rafineryjnym, chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz w energetyce. Systemy pomagają w sterowaniu procesami technologicznymi, wykorzystując podstawowe algorytmy sterowania, oparte o PID oraz o złożone techniki regulacji, bazujące na wielowymiarowych regulatorach predykcyjnych i sieciach neuronowych. Zastosowanie takich programów pozwala także na optymalizację sterowania instalacjami, wspomaganie zarządzaniem procesami technologicznymi i zasobami zakładu. Posiadają one także interfejs do transmisji danych do systemów typu SAP.
Wszystkie systemy są równie popularne. Ich zastosowanie zależy od możliwości optymalnego wykorzystania jego własności techniczno-funkcjonalnych wynikających z wymagań użytkownika i aplikacji.