Opłaca się inwestować w języki obce

Opłaca się inwestować w języki obce
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl
  • Dodano: 04-01-2011 00:00

Nadal warto inwestować w języki obce. Znajomość dobrze lub biegle więcej niż jednego języka obcego daje szansę na lepsze wynagrodzenia. Najlepszą inwestycją jest inwestycja w niszowe języki obce.

- Nadal utrzymuje się tendencja wzrostowa na rynku wynagrodzeń inżynierów. Średnie wynagrodzenie brutto w listopadzie 2010 wzrosło o 2,1% (m/m) i wyniosło 5 318 zł. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku średnia płaca inżyniera wynosiła 4 923 zł. Mamy więc do czynienia z 8-procentowym wzrostem w skali roku. W ubiegłym roku roczny skok płac wyniósł zaledwie 1,3% - komentuje Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w Banku Danych o Inżynierach.

Co drugi inżynier zarobił w listopadzie ponad 4 656 zł, zaś co dziesiąty ponad 8 816 zł.

Średnie wynagrodzenie kobiet wzrosło o 2,1% (m/m) i ukształtowało się na poziomie 4 498 zł, zaś mężczyzn 5 412 zł (również +2,1%). Co druga kobieta-inżynier zarobiła powyżej 3 966 zł, zaś co dziesiąta powyżej 7 262 zł. Co drugi mężczyzna-inżynier odnotował wynagrodzenie powyżej 5 692 zł, zaś co dziesiąty powyżej 9 083 zł.

Młodzi inżynierowie, do 25 roku życia zarobili średnio 3 287 zł, zaś co drugi z nich powyżej 3 099 zł. Na wynagrodzenia bliższe ogólnej średniej mogli liczyć dopiero inżynierowie z doświadczeniem zawodowym. Co drugi 26-30-latek zarobił ponad 4 214 zł, zaś co drugi specjalista w wieku 31-35 lat odnotował wynagrodzenie powyżej 5 846 zł.

Wysokość wynagrodzenia niezmiennie zależy od poziomu stanowiska inżyniera. I tak osoby na stanowiskach specjalistycznych zarobiły średnio 4 531 zł, co drugi z nich ponad 4 108 zł. Stanowiska kierownicze są lepiej opłacane. Średnie wynagrodzenie kierowników wyniosło w listopadzie 7 049 zł, co drugi z nich zarobił ponad 6 321 zł. Największy wzrost płac odnotowano wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą, +6,8% w skali miesiąca. Średnie wynagrodzenie inżynierów prowadzących własną działalność wyniosło w ostatnim miesiącu 8 888 zł. Wynagrodzenie co drugiego z nich przekroczyło pułap 7 472 zł.

- Nadal warto inwestować w języki obce - sugeruje Anna Strożek. Znajomość dobrze lub biegle więcej niż jednego języka obcego pozwoliła, co drugiemu inżynierowi zarobić w listopadzie ponad 5 361 zł. Brak lub słaba znajomość języków obcych nie pozwoliła z kolei, co drugiemu inżynierowi przekroczyć progu 4 289 zł.

Najlepszą inwestycją jest inwestycja w niszowe języki obce. Inżynierów znających francuski, włoski, hiszpański na poziomie dobrym jest ciągle mało (niespełna 1%). Tacy specjaliści są na wagę złota przy zagranicznych inwestycjach, projektach, gdzie właśnie te języki są "mile widziane" - kontynuuje specjalistka.

Najlepiej opłacanym językiem jest język francuski. Inżynierowie z dobrą znajomością tego języka (0,5% badanej populacji) zarobili w listopadzie średnio 7 016 zł, co drugi z nich ponad 5 924 zł. Na drugim miejscu uplasował się język rosyjski. Średnie wynagrodzenie osób z dobrą znajomością tego języka (4%) wyniosło 6 068 zł, co drugi z nich zarobił ponad 5 160 zł. Dobrze opłacane są też osoby z dobrą znajomością hiszpańskiego (0,2%) czy też włoskiego (0,3%).

Natomiast duża konkurencja wśród inżynierów, którzy dobrze lub biegle znają tak popularne języki jak angielski (58%) czy też niemiecki (5%) sprawia, że znajomość tych języków nie wpływa aż tak znacząco na poziom wynagrodzenia, jak w przypadku mniej popularnych języków. Średnie wynagrodzenie inżynierów znających dobrze język angielski wyniosło w listopadzie 5 256 zł, co drugi z nich zarobił ponad 4 612 zł. W przypadku dobrej znajomości niemieckiego można było liczyć średnio na 5 645 zł, natomiast co drugi specjalista znający ten język zarobił ponad 5 019 zł. Zatem może warto zainwestować w swoją przyszłość i pomyśleć o zapisaniu się na kurs języka obcego w ramach gwiazdkowego prezentu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opłaca się inwestować w języki obce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!