Trapią mnie nieobliczalni partnerzy zagraniczni, zwłaszcza jeden... A przecież chcemy nie tak wiele: mieć taką samą pozycję jak firmy zachodnie. Żebyśmy mogli operować na całym wewnętrznym rynku gazowym UE z taką samą swobodą, jak one - mówi prezes PGNiG Piotr Woźniak rozmowie z Jackiem Ziarno dla WNP.PL.
-
- Dostawy gazu z Norwegii będą dla nas korzystne, zwłaszcza jeżeli porównamy je z warunkami i cenami Gazpromu, który dyktuje bardzo wysokie, dyskryminacyjne ceny - zapewnia Piotr Woźniak.
- Położenie rury na dnie Bałtyku jest technicznie stosunkowo proste. Przy dobrym rozplanowaniu rurociąg można ułożyć w ciągu jednego sezonu budowlanego - mówi o Baltic Pipe.
- Ukraina powinna być z wielu względów żywotnie zainteresowana importem gazu z Polski - ocenia.
Miguel Arias Cañete, komisarz UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej, w rozmowie z nami zauważył: "Wariant, że rurociąg Nord Stream II będzie eksploatowany w próżni prawnej lub wyłącznie zgodnie z prawem państwa trzeciego, nie leży w interesie UE". A wcześniej powiedział tak: "Nie widzimy potrzeby nowej infrastruktury o wielkości takiej jak Nord Stream II". Tymczasem ów projekt wydaje się bliski realizacji, a silny sprzeciw Rosjan wobec podporządkowania europejskiemu prawu tej gigantycznej instalacji może być skuteczny. Proste pytanie: o czym to świadczy?