PARTNERZY PORTALU

Politycy nie znają się na giełdzie

W siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa 12 października odbyła się konferencja, w której uczestniczył wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych dr Piotr Szeliga. Został on zaproszony przez organizatora – Dom Maklerski Elimar. Piotr Szeliga przedstawił charakterystykę systemu WARSET, który ma zostać uruchomiony w połowie listopada. Odpowiadał także na liczne pytania uczestników konferencji.
WARSET umożliwia lepszą obsługę inwestorów indywidualnych i szerszy zakres dostępnych rodzajów zleceń. Dzięki niemu większy komfort pracy będą mieli pracownicy domów maklerskich i możliwa będzie integracja systemów wewnętrznych domów maklerskich bezpośrednio z systemem giełdowym. – Ten system daje możliwość bezpośredniego inwestowania na innych giełdach europejskich, posiada on bowiem otwartą architekturę – podkreślał Piotr Szeliga. Dyskusję zdominowała jednak problematyka podawania niesprawdzonych informacji przez niektóre media. Zdaniem wiceprezesa należy mieć dystans do informacji podawanych w mediach. – Parkiet nie jest przecież gazetą giełdy. Nie mamy z tym tytułem żadnych związków i nie możemy wpływać na treść artykułów. Ani w Parkiecie, ani w innych gazetach. Według Piotra Szeligi liczba osób zatrudnionych na giełdzie, która wynosi 200 osób, jest zbyt duża. Dwa razy mniej osób zatrudniają posiadające tradycje giełdy europejskie, natomiast dwukrotnie większe zatrudnienie mają giełdy azjatyckie. Piotr Szeliga zwrócił uwagę na fakt, że giełda nie ma przedstawiciela swych interesów w sferach rządowych. Większość polskich polityków podchodzi do giełdy z nieufnością. – Ostatnio, w ramach spotkania Grupy Wyszehradzkiej, którego gospodarzem była Ambasada Wlielkiej Brytanii, na giełdzie gościł Tony Blair. Był oczywiście premier Jerzy Buzek, który przyznał, że kilkakrotnie gościł w budynku, w którym jest giełda, ale nigdy jej nie odwiedził – powiedział Piotr Szeliga. Większość uczestników konferencji uznała, że owa niechęć polityków do giełdy bierze się stąd, że się na niej nie znają. Jednym z nielicznych, który się zna jest, według Piotra Szeligi, Waldemar Pawlak. Na koniec dyskusji z sali padła sugestia, aby zorganizować spotkanie z prezesem Komisji Papierów Wartościowych, która zajmuje się wszelkimi nieprawidłowościami związanymi z giełdą. Jest więc szansa, że niedługo Elimar zorganizuje kolejne spotkanie. Z pewnością jest ono potrzebne. Świadczyć może o tym liczba osób, które przyszły na spotkanie z Piotrem Szeligą. Sala była pełna, a wiceprezes musiał przez blisko dwie godziny nonstop odpowiadać na liczne pytania.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politycy nie znają się na giełdzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!