Polski Ład: przełom czy niewypał?

Polski Ład: przełom czy niewypał?
Trudną dla naszej gospodarki kwestię Zielonego Ładu w Polskim Ładzie potraktowano po macoszemu. Nie znalazła się wśród pięciu priorytetów, omówiono ją wręcz dość ogólnikowo... fot. Twitter/PiS

Wokół sztandarowego programu rządu w tej kadencji – Polskiego Ładu nadal toczy się burzliwa dyskusja. Powoli odsłaniają się ostateczne szczegóły (m.in. plany podatkowe czekają już tylko na podpis prezydenta), ale po kilku miesiącach od prezentacji o rozwiązaniach programu nadal wiele kwestii pozostaje mglistych…

  • Po Polskim Ładzie biznes oczekiwał nowych, korzystniejszych zasad podatkowych, ale wydaje się, że strategia ta nie ziściła nadziei... 
  • Autorzy tego strategicznego programu społeczno-gospodarczego zamierzają utworzyć kolejne 15 agend rządowych. Generalnie: program przewiduje zwiększenie roli władzy centralnej.
  • Na plus Polskiemu Ładowi należy zapisać m,in. intencje dalszego ucyfrowienia kraju oraz zmiany podatkowe korzystniejsze dla mniej zamożnych i rodzin z dziećmi.
  • Ponad 4000 inwestycji w niemal wszystkich samorządach Polski zostanie dofinansowanych w ramach pilotażu Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W sumie na ten cel przeznaczonych zostanie przeszło 23 mld zł. Więcej tutaj.

Burzliwe dyskusje o Polskim Ładzie ogniskują się zwłaszcza na jednym z elementów tego programu, czyli zmianach w systemie podatkowym. Najwięcej kontrowersji wzbudziło zniesienie możliwości odpisywania większej części składki zdrowotnej od podatku. Przedsiębiorcy grzmieli, rząd się zaczął cofać…

Ale nie do końca. Ostateczna wersja projektu ustawy przewiduje, że zatrudnieni na etacie i niektórzy przedsiębiorcy (rozliczający się według skali podatkowej) nie będą mogli odliczyć 9-procentowej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według ryczałtu, podatku liniowego czy karty podatkowej, zapłacą 4,9 proc. Są jednak i tak w lepszej sytuacji, niż pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę - oni możliwości żadnego odliczenia mieć nie będą... 

Liniowcy mogą też liczyć na swego rodzaju ryczałt: składka zdrowotna wyniesie 270 zł dla dochodów wynoszących do 6000 zł brutto. Ci, którzy mają dochód na poziomie 7000 zł brutto, zapłacą już nieco ponad 290 zł, a dla zarabiających więcej kwota składki zdrowotnej będzie rosnąć – aż do niespełna 700 zł (tyle uiszczą uzyskujący dochód na poziomie 15 tys. zł brutto).

Jednocześnie zapowiedziano nową daninę dla dużych korporacji, które „nie płacą podatku CIT, albo płacą go w sposób niewielki”. To dyskusyjne rozwiązanie też nie ma wiele wspólnego z uproszczeniem systemu podatkowego. Sprowadza się zaś do tego, że skoro są firmy, które unikają jednego podatku, to wprowadzimy dla nich inny… 

Po Polskim Ładzie biznes oczekiwał nowych korzystniejszych zasad podatkowych; zamiast tego przedsiębiorcy do ostatniej chwili nie wiedzieli, na jakie obciążenia podatkowe mają być gotowi w przyszłym roku i jak skalkulować biznesplany. Organizacje przedsiębiorców apelowały, by - ze względu na szeroki zakres zmian - wstrzymać wejście w życie podatkowej części Polskiego Ładu o rok - tak by przedsiębiorcy mieli czas przygotowania się do nowych reguł, a i same ustawowe zapisy można by w tym czasie przeanalizować. 

Parlamentarna większość pozostała na te apele głucha. Odrzuciła również zmierzającą w tym
kierunku poprawkę Senatu. 

A nad tym wszystkim ciąży obawa, że prowadzenie działalności gospodarczej będzie jeszcze bardziej ekstremalnym zajęciem niż dotychczas. 

 

×

KOMENTARZE (52)

Do artykułu: Polski Ład: przełom czy niewypał?

  • Kiki 2022-01-02 12:32:19
    To smutne ze poziom dyskusji jest tak niski i brane są pod uwagę jedynie poglądy polityczne a nie faktyczny interes nas Polaków. Dlaczego nie rozmawiamy o ekonomicznych aspektach zmian które szykuje nam rząd ? Polski Ład w obecnym kształcie nas nie rozwinie bo nie wspiera polskich firm tylko zagraniczne. A cała rewolucja tkwi w innowacjach i pieniądzach tam płynących który polski rząd nie daje i nie ma zamiaru dawać. Jak mamy wymyśleć silnik elektryczny, wiatrak na prąd czy inne cuda
  • Bartosz 2021-10-31 16:35:02
    Nie Polski ład, tylko polski burdel!
    • Skąd was biorą? 2021-10-31 17:07:23
      Prawdziwy z ciebie yntelekualista.
      • niestety 2021-10-31 17:38:59
        widzisz fleciku pisowski nie wiem skąd cie wzieli ale nie masz argumentów jak twoi z pisu a sie wymądrzasz
      • NieProste 2021-10-31 17:40:00
        A z ciebie zwykla sprzedajna szmata.
      • 1234 2021-10-31 19:59:32
        "nie proste", a skad wzięłeś tą teze? Gość ma racje, "polski ład" to nic innego jak pocałunek śmierci dla małych przedsiębiorstw. Ale ty nie maasz firmy, wiec skąd mozesz to wiedziec. Co ci natłuką do łba w TVPiS to w to uwierzysz
      • Skąd was biorą? 2021-10-31 20:23:41
        Niestety, to cię ojciec spłodziłi nie stać go było na skrobankę. Przez to chodzisz i zaśmiecasz ten świat, swoimi głupotami.
      • 1234 2021-10-31 21:26:59
        "Skąd was biorą?" do kogo to było?
      • Polak 2021-11-02 13:15:38
        Skąd Was biorą smutne trolle...???
    • NieProste 2021-10-31 21:57:30
      @skad was biora. Jak czytam twoje komentarz prostaku, mysle sobie, skoro juz zyjesz, to zyj sobie, trudno, historii nie zmienisz, ale prosze tylko o jedno, przestan sie rozmnazac. Niech glupota skonczy sie na tobie.
      • Polak 2021-11-02 13:22:09
        Popieram serdecznie prośbę kolegi - daruj sobie 'sprzedajne treści', tutaj zaglądają ludzie rozumni...
      • 1234 2021-11-04 18:13:31
        "polak" jestem tutaj parę dobrych lat i stwierdzam, że poziom komentujących na wnp systematycznie spada
  • czemuś głupi - boś z pisu , czemuś z pisu ...boś głupi 2021-10-31 15:09:18
    ta banda dobije już całkowicie polską przedsiębiorczość ale co tam , znów dodrukują 80 mld jak trzeba będzie a ciemny plebs pisowsko -kościółkowy będzie się dziwił skąd taka inflacja
    • Może POmoże:) 2021-10-31 16:19:01
      Kwicz, jak najgłośniej POtrafisz.
      • Tobie nic nie pomoze 2021-10-31 17:45:46
        Spadek w sondazach o 7 pct. Nie, nie, to wy juz zaczynacie skowyczec. Miod na moje uszy.
      • Polak 2021-11-02 13:24:44
        Zjeżdżaj 'mądry inaczej' acz sprzedajny trollu!
  • Ferdek 2021-10-31 14:12:23
    Czy mogli wymyślić jeszcze lepsza nazwę tego programu ? Była doba zmiana, która doprowadziła do wielkiej inflacji i konfliktu z UE. Teraz ma być nowy ład czyli co ??? Nowy ustrój czyli stary socjalizm z miłościwie panująca partią ? Polska w unii z Węgrami ? Wszyscy Polacy ponownie będą milionerami a chleb po 6 tysięcy ? W tv codziennie ksiądz, wojsko i premier a od święta Zenek ? Dobrze, że pogoda jak na jesień bardzo ładna to ludzie pogodniejsi choć z dnia na dzień biedniejsi.
    • Smutne to 2021-10-31 16:21:33
      Rodzina się ciebie wstydzi? Też bym się głupka wstydził. .
      • Lol 2021-10-31 17:48:05
        Twoja rodzina jest pis. To dopiero wstyd. Jak to mowia: poznasz glupiego po wpisie jego.
      • 1234 2021-10-31 20:01:12
        "smutne to", zauważyłem, że pisiory potrafią tylko dogryzać jak ty. Zero wojny na argumenty byle tylko jadem plunąć
    • Furmanka 2021-12-28 01:46:14
      Proponuję:Polski bezwład ,ewentualnie niedowład.
    • lol 2022-01-06 12:55:35
      polsKIŁAd....i wszystko jasne.
  • Dlatego zagłosuję na PiS 2021-10-31 13:52:27
    Zdecydowanie przełom. Takiego programu nie było od 1989r.
    • pisowska banda złodziei 2021-10-31 15:09:49
      .....chyba złodziejstwa
      • Hiob 2021-10-31 15:41:59
        Maliszewski dalej informuje, że po uzyskaniu wyników badania wizerunkowego zaprezentuje "różne licznie sporu". Ponadto zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia "analiz grup docelowych, w których PADuda może znaleźć poparcie w drugiej turze". (...) "Już intuicyjnie wiadomo, że to wyborcy aideologiczni/roszczeniowi/'socjalni'".
      • Szkoda 2021-10-31 16:23:19
        Nie leczą, tak trudnych przypadków jak twój?
    • Pis to szambo 2021-10-31 18:03:16
      No no, taki sam przelom gdy znalezli u ciebie szara komorke. Niestety w kieszeni. Kolejny bubel prawny, zeby tylko nakrasc wiecej.
    • Polak 2021-11-02 13:28:20
      Przełomu powiadasz, a nie przypadkiem bałaganiarskiego zadłużenia i rozpaczliwej próby ratowania naszego budżetu przed tragicznym załamaniem - NIESTETY KOSZTEM PRZEYSZLYCH POKOLEŃ, KTÓRE TEGO DŁUGU NIE SPŁACĄ PRZEZ 123 LAT! :-(
    • Furmanka 2021-12-28 01:43:34
      A co było przed 1989?Bitwa o handel tow.H.Minca ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214