Pomysł na restrukturyzację

Od początku lat 90. jesteśmy świadkami przemian w polskiej gospodarce. Wielu przedsiębiorstwom nie udało się odnaleźć w zupełnie nowych realiach. Jednak ci, którzy analizując swoją dotychczasową działalność wyciągnęli odpowiednie wnioski i zaangażowali się w nowe rozwiązania, mogą dzisiaj mówić o sukcesie. Wiele firm i przedsiębiorstw może wyliczać pozytywy zmian, jakie zaszły wskutek restrukturyzacji. Mimo tego, że transformacja gospodarcza wciąż trwa, mogą oni z optymizmem patrzyć w coraz lepszą przyszłość.

Południowy Koncern Energetyczny to jeden z lepszych przykładów restrukturyzacji w naszym kraju. PKE powstał w końcu maja 2000 roku w wyniku połączenia pięciu działających na południu Polski elektrowni-spółek Skarbu Państwa: Jaworzna III, Łazisk, Łagiszy, Sierszy i Halemby. Po kilku tygodniach do tej grupy dołączyły jeszcze dwie kolejne jednostki: Elektrociepłownia Katowice i Elektrownia Blachownia. W połowie lipca 2000 roku zgodę na konsolidację - po wydaniu pozytywnej opinii przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - udzielił rząd. 23 sierpnia tego samego roku Ministerstwo Skarbu Państwa podwyższyło kapitał akcyjny spółki do 736 mln zł, przekazując koncernowi większościowe pakiety akcji siedmiu tworzących go zakładów. Zgodnie z zaakceptowanym przez ministra skarbu harmonogramem, w końcu 2000 roku nastąpiła całkowita fuzja wszystkich siedmiu elektrowni. Kapitał PKE zwiększył się do 2 miliardów złotych a kapitał akcyjny do 1,4 miliarda. 29 grudnia ubr. siedem samodzielnych elektrowni wykreślono z rejestru spółek. Powstanie Południowego Koncernu Energetycznego stało się faktem.
- Podpisanie aktu założycielskiego PKE nie kończyło jednak procesu integracji - tłumaczy Jan Kurp, prezes zarządu PKE SA. - Ciągle byliśmy na początku drogi. Nikt w kraju nie znał wtedy gotowego scenariusza łączenia przedsiębiorstw energetycznych. Wspólnym wysiłkiem kadry zarządzającej udało nam się pokonać trudności proceduralne. By to nastąpiło, musiało odbyć się kilkadziesiąt spotkań, rozmów, negocjacji ze stroną społeczną, przedstawicielami Skarbu Państwa, jak również zarządami zainteresowanych przedsiębiorstw. Tak naprawdę koncern działa od początku roku. W tym czasie nie zasypialiśmy gruszek w popiele.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomysł na restrukturyzację

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!