Portfele inżynierów coraz chudsze

Portfele inżynierów coraz chudsze
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl (AH); BDI
  • Dodano: 19-03-2009 00:00

Po raz pierwszy od kilku miesięcy spadły płace inżynierów. Najwięcej zarabiają inżynierowie w sektorze nieruchomości i deweloperskim. Niebagatelny wpływ na wysokość płac mają niezmiennie dodatkowe studia, jakie kończą inżynierowie, a także znajomość języków obcych.

W lutym średnie miesięczne wynagrodzenie inżynierów wyniosło 4 929 PLN i było o 1,3% niższe w porównaniu z ubiegłym miesiącem, wynika z Miesięcznych Raportów Płacowych opracowanych przez Bank Danych o Inżynierach.

Obniżenie płac nastąpiło w większości grup wiekowych - największe w grupie 41-45 lat (-2,8%). Wzrost odnotowano jedynie wśród inżynierów w przedziale wiekowym 51-55-latków (+0,9%).

Rozbijając ze względu na płeć populację inżynierów biorących udział w analizie, da się zauważyć, że niemalże wszystkie grupy wiekowe mężczyzn zanotowały spadek płac. Opozycję stanowią kobiety. Tutaj spadek nastąpił jedynie wśród kobiet w wieku: 21-25 lat, 31-35 lat, 41-45 lat oraz 51-55 lat. Największe podwyżki otrzymały kobiety w wieku 36-40 lat (średnio 8,6%) oraz 46-50 lat (7,9%).

Poza stanowiskami dyrektorskimi niezmiennie najwięcej zarabiają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W tej grupie nastąpił największy wzrost wynagrodzeń w porównaniu z lutym ubiegłego roku.

W poszczególnych sektorach gospodarczych najwyższe wynagrodzenia są w branży: nieruchomości, development (10 559 zł) a najniższe w branży edukacja i rozwój (2 869 zł)

W poszczególnych sektorach gospodarczych największą dynamiką zmian wynagrodzeń może pochwalić się branża: doradztwo, konsulting - wzrost płac średnio o ok. 300 PLN; materiały budowlane - spadek płac średnio o ok. 500 PLN; bankowość, finanse, ubezpieczenia - spadek płac średnio o ok. 300 PLN; drzewna i meblarska - spadek płac średnio o ok. 300 PLN; elektrotechnika - spadek płac średnio o ok. 300 PLN.

Na wysokość płac mają wpływ dodatkowe studia jakie kończą inżynierowie. W tym miesiącu odsetek analizowanych osób, które ukończyły dodatkowe studia podyplomowe wyniósł 14,8%. Ich płace są średnio o ok. 1400 PLN wyższe od wynagrodzeń osób bez dodatkowych studiów.

Podobnie sytuacja wygląda ze znajomością języków. Znajomość dobra lub biegła przynajmniej jednego języka pozwoliła uzyskać w lutym średnio o 500 PLN wyższe wynagrodzenie od osób słabo znających języki. Znajomość więcej niż jednego języka to już różnica 1800 PLN!

W tym miesiącu największym wzrostem wynagrodzeń, w porównaniu z miesiącem ubiegłym cieszyło się województwo świętokrzyskie (+1,1%), natomiast największym spadkiem warmińsko-mazurskie (-16,9%).

Nadal najwięcej zarabiają osoby w dziale zarządzania (mediana: 10 000 PLN) oraz inwestycji i wdrożeń (mediana: 5 700 PLN) , a także właściciele firm (mediana: 6 750 PLN). Właściciele firm odnotowali też w tym miesiącu największy wzrost płac w porównaniu z miesiącem ubiegłym: +10%.

Inżynierowie poza wynagrodzeniem zasadniczym najchętniej otrzymywaliby samochód służbowy do użytku prywatnego (36,11%), szkolenia wybierane wg własnego uznania (33,33%) oraz dodatkową bezpłatną opiekę zdrowotną (27,78%). Ma to po części odzwierciedlenie w faktycznej sytuacji na rynku w lutym 2009 r. Samochód służbowy znalazł się na 6 miejscu - otrzymuje go 33,33% inżynierów biorących udział w analizie. Szkolenia znalazły się na 4 miejscu. Korzysta z nich 37,5% inżynierów. Bezpłatna opieka uplasowała się trochę wyżej - na 3 miejscu. Otrzymuje ją 41,57% osób. Podobnie jak w styczniu pozapłacowymi gratyfikacjami, które otrzymała największa grupa inżynierów jest telefon służbowy - 55,56% inżynierów oraz komputer - 51,39%.

Dane zawarte w raporcie pochodzą bezpośrednio od inżynierów. Największą populację osób aktywnie aktualizujących informacje o swoim wynagrodzeniu stanowią osoby w wieku 26-30 lat (50,2% populacji). Wynika to z faktu, że ta grupa wiekowa inżynierów częściej zmienia pracę a co za tym idzie, chętniej bierze udział w projektach rekrutacyjnych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Portfele inżynierów coraz chudsze

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!