"Kwestia bezpieczeństwa energetycznego Unii wiąże się z naciskiem na konkurencyjne ceny paliw. Jeżeli Polski węgiel nie będzie konkurencyjny wobec węgla wydobywanego w innych krajach, to Unia ine przyjmie rozwiązań zapewniających szczególne miejsce polskiemu górnictwu" - rozmowa z JACKIEM PIECHOTĄ, wiceministrem gospodarki.
– Wciąż jeszcze w polityce unijnej zakłada się zmniejszenie w bilansie energetycznym udziału energii pierwotnej pochodzącej z paliw, których użycie wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Z tego względu stawia się na energetykę jądrową. Niemniej w Unii Europejskiej ciągle prowadzony jest też dialog na temat obecnej sytuacji w energetyce, wyciągane są wnioski z kryzysów energetycznych, które występowały ostatnio w różnych częściach globu. Zatem kwestia udziału polskiego węgla w zasobach energetycznych Unii jest nadal otwarta. Natomiast w warunkach konkurencji rynkowej o udziale polskiego węgla w rynku unijnym będzie decydować jego konkurencyjność – czytaj cena.
A gdyby podjęto decyzję, że polski węgiel będzie stanowił rezerwę energetyczną Europy, to dalej należałoby ograniczać wydobycie w polskich kopalniach?