Stosowanie odwadniaczy w systemach parowych.
Obiegi parowo - kondensacyjne, stosowane w zakładach przemysłowych, bardzo często generują nadmierne straty ze względu na ich nieprawidłową eksploatację. Przepływająca przez rurociąg para częściowo skrapla się, a kondensat zbierający się w dolnej części, zazwyczaj specjalnym upuście, odprowadzany jest na zewnątrz.
Problemem przy obiegach parowo - kondensacyjnych jest niedokładność odprowadzania kondensatu. Bardzo często wraz z kondensatem odprowadzana jest para, co jest niepotrzebną stratą. Należy więc znaleźć takie rozwiązanie, by skutecznie usuwać kondensat, ale nie dopuszczać do wycieków pary.
Rozwiązaniem takim są odwadniacze. Są one skutecznym narzędziem redukcji strat, pod warunkiem, że są dobrze dobrane, odpowiednio umiejscowione, czy wzajemnie dopasowane (w zależności od czynników, takich jak: temperatura pracy, ciśnienie pary, przepływy kondensatu, miejsce pracy i charakterystyka urządzeń współpracujących z odwadniaczami).
Dodatkowo musi istnieć sieć kondensatu, którą to odprowadzana będzie skroplona para. Dzięki zastosowaniu odwadniaczy można w pewnym stopniu odzyskać ciepło zawarte w kondensacie, a tym samym zmniejszyć straty w obiegu parowo - kondensacyjnym. Odwadniacze zapewniają samoczynny odpływ skroplin oraz uniemożliwiają przepływ pary. Odwadniacz musi być nie tylko odpowiednio dobrany.
Należy również zadbać o jego poprawną eksploatację i regularną kontrolę pracy. Stosowanie odwadniaczy i procesu odwadniania zapewnia duże oszczędności zarówno energetyczne, jak i ekonomiczne. Dlatego też w większości zakładów posiadających instalacje pary, powinien być zastosowany również układ odbioru kondensatu., który zdecydowanie podnosi efektywność produkcji, poprzez lepsze wykorzystanie czynnika energetycznego jakim jest para.