PARTNERZY PORTALU

Restrukturyzacja firmy w detalach

Restrukturyzacja firmy w detalach
Anna Maria Pukszto z kancelarii Dentons w Warszawie. NP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Bogdan Bugdalski
  Bogdan Bugdalski
 • Dodano: 08-02-2020 10:00

Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja pozwala wrócić przedsiębiorstwu na rynek. - Sukcesem zakończyło się, m.in., postępowanie restrukturyzacyjne Biomed Lublin czy upadłościowe z możliwością zawarcia układu PBG SA - przypomina Anna Maria Pukszto, partner prowadzący praktykę Restrukturyzacji, Niewypłacalności i Upadłości w kancelarii Dentons w Warszawie.

 • Zawsze lepiej jest się zrestrukturyzować niż upaść... Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają szansę na restrukturyzację - mówi Anna Maria Pukszto.
 • Problemem często bywa to, że dłużnicy mają ograniczoną możliwość pozyskiwania środków finansowych, kredytów czy tzw. kredytu kupieckiego - wskazuje
 • Odsetek udanych postępowań to mniej niż 50 proc. - wylicza
Według najnowszych wyliczeń Euler Hermes niemal 840 polskim przedsiębiorstwom grozi niewypłacalność. Czy firmy w tak złej sytuacji powinny w ogóle myśleć o restrukturyzacji?

- Zawsze lepiej jest się zrestrukturyzować niż upaść... Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają szansę na restrukturyzację oraz że wniosek o ogłoszenie upadłości nie musi oznaczać likwidacji przedsiębiorstwa dłużnika. Istnieje możliwość sprzedaży działającego przedsiębiorstwa w toku postępowania upadłościowego.

Można to zrobić zasadniczo w dwojaki sposób - w drodze sprzedaży w ramach trybu tzw. przygotowanej likwidacji (ang. pre-pack) na warunkach zatwierdzonych przez sąd upadłościowy i w krótkim czasie po ogłoszeniu upadłości, oraz poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych, w toku postępowania upadłościowego, zwykle w drodze aukcji lub licytacji.

Czy są przykłady wskazujące, że dobrze przeprowadzona restrukturyzacja pozwoliła przedsiębiorstwu wrócić na rynek?

- Tak, zdarzają się takie restrukturyzacje. Na przykład postępowania prowadzone wiele lat temu w stosunku do spółek odzieżowych Bytom i Monnari. Sukcesem zakończyło się też postępowanie restrukturyzacyjne Biomed Lublin czy upadłościowe z możliwością zawarcia układu PBG SA. Wszystkie te spółki z powodzeniem kontynuują działalność.

Czytaj także: Maciej Stańczuk został wiceprezesem PBG

Są jednak naturalnie przykłady spółek, którym nie udało się zrestrukturyzować, zawrzeć układu - jak w przypadku DSS SA, jednego z wykonawców autostrady A2 (toczy się postępowanie upadłościowe).

Duży jest odsetek udanych postępowań?

- Myślę, że na pewno mniej niż 50 proc. Trudno określić dokładną liczbę, gdyż statystyki uwzględniają tylko dane dotyczące zawartych układów w postępowaniach restrukturyzacyjnych, natomiast nie układów wykonanych. A o udanej restrukturyzacji można mówić dopiero, gdy układ zostanie w całości wykonany przez dłużnika.

Czy firmy dobrze prosperujące powinny decydować się na restrukturyzację?

- Zawsze warto rozważać restrukturyzację, choćby w celu poprawy wyników finansowych. Na pewno jednak dobrze prosperujące firmy nie powinny korzystać z sądowego postępowania restrukturyzacyjnego, którego otwarcie wywiera skutki mogące doprowadzić do zachwiania bieżącej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Na przykład: gdy kontrahenci zechcą ograniczyć współpracę, zażądają przedpłat lub postanowią doprowadzić do innej zmiany dotychczasowych warunków współpracy.

Jak długo może trwać postępowanie restrukturyzacyjne?

- Nie ma jednego, optymalnego okresu. W polskim prawie mamy cztery postępowania restrukturyzacyjne, z których tylko dwa można określić mianem przyspieszonych. Modelowo powinny one być zakończone w ciągu 6 miesięcy od otwarcia.

Kolejne dwa postępowania (układowe i sanacyjne) są bardziej długotrwałe. Na przykład postępowanie sanacyjne powinno skończyć się po około roku. Ale to tylko założenia ustawowe, bo w praktyce bywa różnie i nawet sądy nie zachowują terminów instrukcyjnych… Przykładem może być firma Action SA, w przypadku której postępowanie sanacyjne trwa już ponad trzy lata.

O czym szczególnie warto pamiętać, przygotowując się do restrukturyzacji?

- Problemem w postępowaniach restrukturyzacyjnych często bywa to, że dłużnicy mają ograniczoną możliwość pozyskiwania środków finansowych, kredytów czy tzw. kredytu kupieckiego. Dlatego, decydując się na wszczęcie postępowania, dłużnicy powinni pomyśleć o zapewnieniu finansowania działalności przedsiębiorstwa na czas jego trwania. Kluczowa może okazać się tu rola wspólników i akcjonariuszy dłużników, którzy są gotowi dofinansować dłużnika.

Czytaj także: Restrukturyzacja w 3M. 1,5 tysiąca osób do zwolnienia

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Restrukturyzacja firmy w detalach

 • Kamil 2020-02-14 09:27:40
  Restrukturyzacja PBG sukcesem? pytanie co pali Pani Pukszto? spółka z powodzeniem kontynuuje działalność..... uhahahahahahaha!!! zawszel lepiej się zrestrukturyzaować niz upaść... chyba dla złodzieji którzy wzieli pieniadze od akcjonariuszy i wierzycieli bo można nie oddawać no i dla armii prawników którzy doradzą jak długów nie oddać i nie powowlić ich spłacić z majątku... banda zimmerpuksztów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.223.251
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!