PARTNERZY PORTALU

Sam program nie wystarczy

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Renata Dudała
  • Dodano: 17-11-2000 00:00

Rada Ministrów przyjęła program restrukturyzacji przemysłu koksowniczego. Ma on doprowadzić do poprawy kondycji finansowej zadłużonych i nierentownych koksowni. Na realizację programu potrzeba 827,5 mln złotych. Przewiduje się, że źródłem finansowania wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwa będą w głównej części środki własne, kredyty i fundusze potencjalnych inwestorów. Przedstawiciele koksowni przestrzegają jednak, że bez gwarancji rządowych – a tych nie ma – program może być martwym zapisem.

Obserwowany w ostatnich latach spadek popytu na koks przyczynił się do osłabienia kondycji ekonomicznej sektora. Większość zakładów – przestarzałych i uciążliwych dla środowiska – wymaga pilnej modernizacji. Program zakłada osiągnięcie przez przedsiębiorstwa koksownicze efektywności ekonomicznej i uzyskanie trwałej rentowności koksowni, modernizację potencjału produkcyjnego, zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Nakłady na modernizację baterii koksowniczych wyniosą około 328 mln zł i będą pokryte głównie z kredytów komercyjnych oraz środków własnych przedsiębiorstw. Z kolei na poprawę warunków ekologicznych przeznaczonych zostanie około 317 mln zł. Dostosowanie zdolności produkcyjnych koksowni do możliwości zbytu wymaga fizycznej likwidacji baterii koksowniczych, a nawet całych koksowni. W efekcie obniżone zostaną zdolności produkcyjne z obecnych 10,9 mln ton do 9,4 mln ton koksu do 2008 roku. Nakłady związane z likwidacją koksowni i baterii oraz rekultywacją terenu wyniosą 144 mln zł. Koksownie nie sfinansują jednak tych przedsięwzięć, ponieważ nie mają pieniędzy. Ten stan rzeczy może również ograniczyć zainteresowanie koksowniami potencjalnych inwestorów.
Ważnym elementem programu będzie niewątpliwie restrukturyzacja zatrudnienia. Szacuje się, że w 2000 roku z samodzielnych koksowni odejdzie 875 osób. W czterech samodzielnych koksowniach od 1 stycznia 2000 roku do 31 grudnia 2002 roku nastąpi spadek zatrudnienia z ponad 9 tys. osób do blisko 5,3 tys., w tym około 300 pracowników nabędzie uprawnienia emerytalno-rentowe. W opinii autorów projektu osiągnięcie celów programu wymaga zmniejszenia zatrudnienia o blisko 40%. Warto jednak dodać, że stosunkowo niski poziom wykształcenia i struktura wiekowa (ponad 70% pracowników nie ukończyło 45 lat) nie ułatwią procesu restrukturyzacji, tym bardziej że zwolnienia przebiegać będą głównie w regionach o wysokim stopniu bezrobocia, realizujących wcześniejsze programy restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sam program nie wystarczy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.14.36
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!