Przy inwestycyjnym rozmachu niektórych zachodnioeuropejskich metropolii Polska wypada dość blado. W naszych miastach buduje się niewiele, realizacje często sprawiają wrażenie niedopracowanych i mało atrakcyjnych. Jednak są przykłady pokazujące, że i u nas można realizować użyteczne dla mieszkańców inwestycje, które w niczym nie odbiegają od zachodnich standardów.
Złote Tarasy to największa w Polsce inwestycja w kategorii projektów wielofunkcyjnych i jedna z największych, jakie realizuje się obecnie w Europie. Złote Tarasy stanowią wspólne przedsięwzięcie ING Real Estate i Miasta Stołecznego Warszawy (miasto wniosło grunty, natomiast ING Real Estate zapewnił środki na realizację inwestycji). W celu realizacji przedsięwzięcia obie strony zawiązały spółkę Złote Tarasy Sp. z o.o. W 1995 roku ING Real Estate podpisał z władzami Warszawy list intencyjny w sprawie wspólnej inwestycji w samym centrum miasta – między Dworcem Centralnym a ulicą Złotą. W 1999 r. na wniosek ING Real Estate wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W 2001 r. ING Real Estate podpisał porozumienie z Rodamco Europe, na mocy którego Rodamco odkupić ma od ING Real Estate 50 proc. udziałów w inwestycji po zakończeniu budowy. W 2002 r. ING Real Estate otrzymał pozwolenie na budowę Złotych Tarasów. We wrześniu 2002 r. wyłoniono generalnego wykonawcę inwestycji, firmę Skanska. Otwarcie Złotych Tarasów planowane jest na drugą połowę października 2006 roku. Całkowity koszt inwestycji to 400 mln euro.
Złote Tarasy to 225 000 mkw. powierzchni, w tym: część handlowo-rozrywkowa na pięciu poziomach – 63 500 mkw. (m.in. ośmiosalowe kino), biura: 45 000 mkw. (w tym biurowiec Lumen, zostanie oddany do użytku w kwietniu 2007 r.) oraz wieża. Czteropoziomowy parking podziemny będzie dysponować 1600 miejscami.